Peer revıew (denetimin denetimi) ve türkiye uygulaması
Peer review and its implication on turkey
  1. Tez No: 209183
  2. Yazar: AYÇA ATABEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Peer review yani denetim görevinin denetimi, bir bagımsız denetim firmasının yapmıs oldugu bagımsız denetim hizmetlerinin kalite kontrol standartlarında öngörülen sekilde yapılıp yapılmadıgının tespit edilmesi amacıyla farklı bir denetim ekibi tarafından yapılan denetimi olarak tanımlanabilir. Son yıllarda peer review raporları denetim firmalarının kalite ve etkililigi konusunda güvence arayan farklı gruplar tarafından giderek daha fazla talep edilir hale gelmistir. Firmalar kaliteyi yakalayabilmek için kalite kontrol sistemleri üzerinde yogunlasmıstır. Bu nedenle birçok örgüt tarafından kalite kontrol standartları yayınlanmıstır. Günümüzde peer review kavramı, ABD'nin mevzuatlarında (AICPA-PCAOB) yer alırken, Türk mevzuatlarında (SPK-BDDK-TÜRMOB) bu faaliyete iliskin düzenlemelere rastlanmamaktadır. Ancak, mevzuatlarımızda bagımsız denetimde kalite kontrol sistemi ile ilgili düzenlemelere yer verilmistir. Ne var ki ABD'de peer review ve kalite kontrol sisteminin inceleme sonuçları halka açıklanırken ülkemizde bu seffaflık görülememektedir. Bu noktadan hareketle, ele aldıgımız tezin amacı, belirtilen eksiklikleri gidermek, peer review konusunu tüm yönleriyle irdelemek, Türkiye'deki uygulamaları karsılastırmak ve sonuçlar dogrultusunda peer review üzerine öneriler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Peer review can be described as a quality review in audit firm?s system of quality control for its accounting and auditing practice has been designed to meet the requirements of the quality control standards by auditor who is independent of the reviewed firm. In recent years, peer review reports are demanded by a lot of firms which inquire quality and effective in audit performance. Firms are major in quality control system to have quality. Therefore, quality control standards are issued by organizations. Today, peer review concept takes place in USA regulations (AICPA-PCAOB) but there aren?t any regulations in Turkish laws (SPK-BDDK-TÜRMOB) about peer review. However, there are regulations about firm?s system of quality control in our laws. We realize that results of peer review and quality control review are announced to the public in USA but they aren?t declared in Turkey. From the point on, the purpose of this thesis is to observe peer review standards and to compare Turkish peer review operations with foreign ones. Also to propose a peer review model for Turkish audit firms.