II. Meşrutiyet devrinde islâm felsefesi dersleri
Islam philosophy courses during II. Constitutional monarchy
- Tez No: 209200
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Religion, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
?II. Mesrutiyet Devrinde slâm Felsefesi Dersleri? konusunu içeren bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde slâm Felsefesi derslerinin Türk Egitim Sistemindeki tesekkül tarihini inceledik. Bu bölümde medrese ve Darülfünun'u iki ayrı baslık altında ele aldık. Ayrıca slâm Felsefesi derslerinin Felsefe dersleri içerisinde yer almasından dolayı bu bölümde Felsefe/Hikmet derslerine de yer verdik. II. bölümde ise bu süre içerisinde slâm Felsefesi derslerinde okutulan kitaparı III. bölümde ise makaleleri kronolojik olarak sıraladık. Daha sonra bu kitap ve makalelerin içerikleri hakkında bilgi verdik. nceledigimiz dönem içerisinde slâm Felsefesi dersi hocalarından sadece zmirli smail Hakkı'ya ait metinler elimizde oldugu için zmirli smail Hakkı'yı merkeze aldık. Bu tarz bir çalısma, 1914-1933 yılları arasında Türk Egitim sisteminde farklı alan ve subelerde slâm Felsefesi derslerinin sürekli bir sekilde okutuldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts which is about ?Islam philosophy courses during II. constitutional monarchy?. In the first part; we examined the history of effects of Islam Philosophy Courses on Turkish Education System. In this part we discussed madrasah and Darülfünun in two different topics. Also, as Islam philosophy courses are in basic philosophy course, we mentioned Philosophy/Wisdom courses in this part. In the second part we mentioned the books taught in this period.. In third part we put the articles in chronological order. Then, information about the content of these books and articles are given. We, especially, talked about zmirli smail Hakkı, because, in the period we examined, we only have articles of him. With this study, we got that during 1914-1933 Islam Philosophy Courses are taught in different areas and departments of Turkish Educational System.