İbnülemin Mahmut Kemal İnal'a ait 'Kemâlü'l-Kiyâse fî Keşfi's-Siyâse' adlı eserin neşir ve incelemesi
The transcription and study of 'Kamāl al-Kiyāsa fī Kashf al-Siyāsa' by Ibnulemin Mahmut Kemal Inal
  1. Tez No: 549488
  2. Yazar: DUYGU MİYASE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Tarih, Philosophy, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 539
Özet
Bu çalışma, son dönem Osmanlı âlim ve mütefekkirlerinden İbnülemin Mahmut Kemal İnal'in II. Meşrutiyet devrinde telif ettiği Kemâlü'l-Kiyâse fî Keşfi's-Siyâse adlı eserinin transkripsiyon ve incelemesini araştırır. İki bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde eserin müellifinin hayatı, siyaset tecrübesi ve eserleri ile Kemâlü'l-Kiyâse fî Keşfi's-Siyâse'nin bu eserler arasında yeri tespit edilmeye çalışılmış; eserin muhtevası ve kaynak olarak kullanılan eserler incelenmiştir. Bundan sonra da eserin meseleleri ve tahlilleri araştırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise müellif hattıyla mevcut olan eserin transkripsiyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on Kamāl al-Kiyāsa fī Kashf al-Siyāsa by Ibnulemin Mahmut Kemal Inal, who was a scholar and intellectual of the late Ottoman and early Republican period. Inal wrote this work during the second Ottoman Constitutional Period (1908-1918). My study consists of two parts. In the first part, which includes two chapters, I focus on significant aspects of Inal's personal, political and intellectual biography. I examine the content and scholarly sources of Kamāl al-Kiyāsa and its position among the totality of his works. I also analyze the main issues elaborated in this work. In the second part, I transcribe the manucript written by Inal himself from its original Ottoman script into modern Turkish.