İbnü'l mutahhar el-hillî'nin imâmet düşüncesi
Imamat thoughts of ibnu'l mutahhar al-hilli
- Tez No: 209202
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Şiî İmamiyye'nin geçirdiği en önemli devrelerden birisi Moğolların VII./XIII. asırda İslâm dünyasını kendi esaretleri altına aldıktan sonra ortaya çıkan gelişmelerdir. Bu dönemde İmamiyye fırkası, Moğol Sultanları'nın, özellikle de Sultan Olcaytu'nun bu fırkaya intisab etmesi sayesinde daha önce Büveyhiler döneminde olduğu gibi hatırı sayılır gelişme kaydetti. Özellikle Bağdat'ın Moğollar tarafından işgalinden sonra Irak'ın bu saldırılardan zarar görmemiş şehri olan Hille, söz konusu tarihten itibaren uzun süre Şiî İmamiyye'nın önde gelen merkezlerinden birisi, hatta Muhakkık ve İbnü'l-Mutahhar el-Hillî'ler döneminde en önemlisi haline geldi. Söz konusu dönemde Şiî İmamiyye'nin lideri durumunda olan İbnü'l-Mutahhar el-Hillî, İmamî anlayışa getirdiği yenilikler sebebiyle çok büyük önem arz etmektedir. İşte yapmış olduğumuz bu çalışmada, bu önemli şahsın İmamiyye fırkasının en önemli temellerinden olan İmâmet konusundaki düşüncelerini incelemeye çalıştık. Amacımız bu konuda ilerde yapılacak çalışmalara ışık tutmak ve konuya dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The period between 7th and 13th century, when mongols dominated the muslim world, can be regarded as one of the most important era of Shiite Imamism. In these days, the Imami sect was the practised sect within the kings and royal family, especially in the era of Sultan Olcaytu, its ascendancy can be regarded as good as in the days of Büvehliler. In the event of Mongol invasion of Iraq, only the city of Hille was left unharmed, which had remained the centre of Shiite Imamism for long time an deven reached its peak in the era of Ibn-ul-Mutahhar al Hilli. In the above discuused era, Ibn-ul-Mutahhar al Hilli while leading the Shiite Imamism, had introduced a lot of new practices into Imami thoughts. In this work, we have carried out research to investigate this most important and fundamental thoughts of Imamet. Our main goal is to enlighten the path for those who are eager to carry further this research.