Veri zarflama analizi ve sigorta sektörü üzerine bir uygulama
Data envelopment analysis and an application to the insurance sector
  1. Tez No: 209212
  2. Yazar: HALE KIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇOKGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ktisatta en önemli kavramlardan biri kıtlıktır. Sonsuz insan ihtiyaçları karısında kıt olan kaynaklardan en fazla nasıl yararlanabileceimiz sorusunun önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu noktada artan rekabetin olduu günümüz artlarında etkinlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Çünkü rekabet ortamında firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri için kaynaklarını optimum düzeyde kullanmaları gerekmektedir. Firmaların etkin olarak çalımaları, sektör etkinlii dolayısıyla da ekonominin etkinlii açısından önemlidir. Son yıllarda bu önemin anlaılması ile birlikte, bu dorultuda etkinlii ölçmeye yönelik birçok yöntem gelitirilmitir. Bu yöntemlerden biri olan Veri Zarflama Analizi en çok kullanılan tekniklerin baında gelmektedir. Finansal Sistem içerisinde ekonomiye fon yaratması bakımından sigorta sektörü önemi ön plana çıkan sektörlerden biridir. Çalımada Türk Sigortacılık Sektörü'nde faaliyet gösteren hayat dıı sigorta irketlerinin etkinlii ölçee göre deiken getiri varsayımı altında girdi odaklı veri zarflama analizi yöntemi ile ölçülmütür. Bu analiz sonucunda finansal sistem içerisinde bankacılık sektöründen sonra payı en büyük olan ancak yüzdesel olarak çok küçük bir paya sahip olan sigorta sektörünün etkinliinin oldukça yüksek olduu görülmütür. Sektör içerisindeki yabancı sermayenin payının yüksek olduu görülmü ve yabancı sermayeye ait irketlerin göreceli etkinliinin yerli irketlere göre daha yüksek olduu gözlemlenmitir. Özetle çeitli sorunların olmasına ramen sigortacılık sektöründe etkinlik göreceli olarak oldukça yüksektir. Ekonomiye fon yaratan önemli bir kaynak olması açısından sigortacılık sektörünün finansal sistem içerisindeki payı arttırılmalı, ekonomiyi yönetenler bu yönde gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Scarcity is the one of the most important concepts in Economics. The issue of benefiting from scarce resourses to the maximum level is gradually gaining importance. The competitive circumstances of the age, will naturally lead to the concept of efficiency. Firms are to use their resources efficiently in order to assimilate their entity, which ultimately results in the efficiency of economy. Therefore, some efficiency measuring techniques have resultly been introduced. Data Envelopment Analysis, which is widely used, is esteemed one of these methods. Insurance sector is one of the leading sectors to create funds to the economy. This study aims to measure the efficiency of non-life insurance companies through the method of Input Oriented Variable Returns to Scale Data Envelopment Analysis. As a result of the study, it has been conclude that insurance sector holds a greater place in financial system in terms of efficiency, despite the fact that it has a smaller share and percentage compared to the banking sector. Furthermore, it has also been observed that the rate of foreign investment in the sector is relatively higher and more efficient than domestic companies. In conclusion, the efficiency of insurance sector is considerably high despite some current problems. As a consequence of this, those who govern the economy are expected to consider these facts and make necessary arrangements since insurance sector creates substantial funds to the economy.