Tüketici kooperatifleri
Consumer cooperatives
- Tez No: 209213
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ekonomik hayatın ve iktisadi faaliyetlerin baslangıç noktası insanların ihtiyaçlarını karsılama meselesidir. Tüketicilerin ortak haklarını savunabilmek amacı ile bir araya geldikleri kuruluslardan en önemlisi tüketici kooperatifleridir. Tüketici kooperatifleri gerek gelismis gerekse gelismekte olan ülkelerde, üyelerine ucuza mal temin etmenin yanında, temiz ve kaliteli mal saglamak, her türlü hile usullerini ortadan kaldırmak ve bu sayede piyasada güvenle alınabilecek tüketim maddelerinin yerlesmesini saglamak amaçlarını gerçeklestirmeye çalısmaktadırlar. Bugün Türkiye'de devlet daireleri, bankalar ve özel sektör isyerlerinde bulunan tüketici kooperatifleri, üyelerine çok sınırlı ekonomik menfaatler temin ederek faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bunun nedenleri arasında tüketici kooperatiflerinin finansman, denetim ve egitim gibi sorunlarının bulunmasıdır. Bu gibi sorunlara çözüm bulundugu takdirde tüketici kooperatifleri gelismelerini sürdürerek toplumdaki önemli yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
The starting point for economic life and economic activities is to meet the needs of the people. One of the most important institutions through which consumers come together is consumer cooperatives. Consumer Cooperatives try to provide clean and quality goods as well as affordable ones and eliminate all kinds of cheating, and accordingly to provide dominance of the consumer products which can be bought safely from the market. Today, consumer cooperatives in state offices, banks and private workplaces continue their activities by providing very limited economic activities. This is because of the problems of the cooperatives such as financial, supervision and auditing problems. If the solutions are found to cure these problems, then the consumer cooperatives shall continue to advance and take an important place in the society.