İMKB'de faaliyet gösteren reel sektör firmalarının mülkiyet yapısının, bu firmaların finansal performansları üzerine etkisi
The ownership structure of real sector firms active in the IMKB and the impact on their financial performances
  1. Tez No: 209211
  2. Yazar: MURAT BÜYÜKDERELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI ARMUTLULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Birinci ve ikinci büyük ortak, yabancı ortak ve halka açıklık oranı mülkiyet yapısını olusturan paydaslar olarak belirlenmektedir. Bu paydaslarının firma performansına herhangi bir etkisinin olup olmadıgı ise çok merak edilen bir konu olarak tartısılmaktadır. Firmalar çesitli alt ve ana sektörlere ayrıldıgında, paydaslarının firma performansını etkileyip etkilemedigi de bu arastırmada cevaplandırmaya çalısılan diger bir konudur. Yabancı ortaga sahip olan firmaların performanslarının sahip olmayanlara oranla daha yüksek olup olmadıgı, mülkiyet tek bir kisinin elinde toplanmaya basladıkça firma performansının, mülkiyeti genis bir tabana yayanlara oranla ne düzeyde oldugu ve firmaların yatırım kararlarının firma performansını nasıl etkiledigi konusu da bu arastırmada cevap aranan diger konulardır. MKB'de islem gören 249 firmanın oranları yıllar itibariyle hesaplanarak iki boyutlu veri yapısı (panel data yapısı) olusturulmustur. Panel verilerle, bagımlı degiskenimiz Tobin Q (performans ölçütü) olarak alınmak üzere, çoklu regresyon çalısması yapılmıstır. Modelin kestirimi için Excel tabanlı çalısan, kullanıcı-etkilesimli, STATA isimli programdan yararlanılmıstır. Böylece mülkiyetin tek kisinin elinde toplandıgı firmalarda Tobin Q ve diger karlılık oranlarının, mülkiyeti genis tabana yayan firmalara oranla daha yüksek oldugu görülmüstür. Ayrıca yabancı ortaga sahip olan firmaların, olmayanlara oranla Tobin Q ortalamalarının daha yüksek çıktıgı tespit edilmistir. Analizler sonucunda birinci büyük ortagın ve halka açıklık oranını ifade eden mülkiyet yapısı paydaslarının firmaların performansı üzerinde etkiye sahip oldugu tespit edilmistir. Bunlar dısında isçi sayısı, toplam varlık, varlık dönme çabuklugu ve borç oranı degiskenlerinin de bagımlı degiskenimiz olan Tobin Q'yu etkileyen degiskenler oldugu belirlenmistir. Sektörel ayrım esas alındıgında sınai sektörü firmalarının, birinci büyük ortak ve halka açıklık oranlarının Tobin Q `yu etkiledigi görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Firma Teorisi, Mülkiyet Yapısı, Firma Performansı, Tobin Q, Vekalet (Temsilcilik) Problemleri ve Maliyetleri.
Özet (Çeviri)
Share holders; the greatest associate, the second great associate, a foreign associate and the frefload ratio (for stock holders) are determined to be the sharers in the ownership structure. The argument whether a firm?s performance is affected by these sharers is still a great concern. Another subject which needs to be clarified is the determination of the impact on firm performance by share holders constituting the ownership structure in case of branching the firm structure to main and sub-sectors. Varying Firm performance is studied in conditions such; firm?s having foreign investors, others having not or firm?s getting only one authority for ownership gradually and the ones which prefer to spread their possessions to a wide base. Furthermore, investment decisions taken by firms and their effects to firm performance is another subject in this research yet not answered. Stock ratios belonging to 249 firms which are active in the IMKB were calculated annually and a two dimensional data structure (panel data structure) was formed. A multi regression study was performed on panel data with a Tobin Q dependent variable taken as performance criterion. A computer software called STATA capable of user interaction and Excel integration was used for the Model construction. Firms owned by one individual appear to have greater Tobin Q and profit rates than firms with a wide base in ownership. In addition, firms having a foreign investor have a higher Tobin Q rate in contrast to firms without a foreign investor. Further analyses have shown that, the investor with greatest share and the possession structure sharers expressing frefload ratio have both an impact on firms and their performances. Besides, variables such as laborer amounts, total asset, asset turnover, and debt ratio were determined to effect the dependent variable Tobin Q. The greatest share holder and frefload ratios had seen to have an effect on Tobin Q when separated to sectors for firms being active in industrial market. Keywords : Theory of Firm, Ownership Structure, Firm Performance, Tobin Q, Agency Problems and Agency Costs.