Marka çağrışım unsurlarının marka kişiliği üzerine etkisi: Sütaş markası üzerine bir uygulama
Effects of factors of brand association on brand personality: An application on sütaş brand
- Tez No: 209219
- Danışmanlar: PROF.DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzün artan rekabet kosulları firmaları, müsteri potansiyellerini korumak ve daha da artırabilmek için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya zorlamaktadır. Ürünlerin kolaylıkla taklit edilebilmesi veya aynı özelliklere sahip olmaları firmalar için ürünlerini marka çatısı altında koruma zorunluluğu getirmistir. Farklılasmanın markaya bağlı olduğu bu ürün kategorilerinde firmalar markalarına kisilik kazandırmak zorundadırlar. Marka kisiliği, ürünlerin çok fazla farklılasamadığı kategorilerde tüketici tarafından kullanılan tek özelliktir ve bu sayede firmalar tarafından rekabet avantajı sağlanmaktadır. Çalısmanın ilk bölümü ?marka? ve ?marka değeri? kavramının tanımına ayrılacaktır. Markanın tarihsel gelisimi, özellikleri ve çesitleri çalısmanın bu bölümünde yer alacaktır. Ayrıca marka ve ürün kavramları arasındaki farklarda yine bu bölümde belirtilecektir. Marka değeri kavramı da ayrıca genis olarak değerlendirilecektir. Marka değerinin ölçülmesi ve bu amaçla gelistirilen metotlar çalısmanın bu bölümünde belirtilecektir. ?kinci bölümde kisilik kavramının tanımlanması ve kisilik gelisimi ve teorileri karsılastırmalı olarak yer alacaktır. Bu bölüm çalısmanın konusu olan marka kisiliğinin tüm yönleriyle ele alınarak değerlendirilmesi ile devam edecektir. Çalısmanın son bölümü olan arastırma kısmında ise SÜTAS markasının tüketiciler tarafından algılanan marka kisiliğinin belirlenmesine çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today?s increasing competitive conditions force firms to perform their best efforts in order to protect their potential consumers and increase too. Easy imitation of products or products which have same properties cause firms to protect their products in framework of a brand. Product categories in which differentiation depends on brand, brands have to gained a personality by firms. Brand personality is the only property which is used by consumers for categories that products are not differentiated easily and with this way competition advantage will be provided by firms. The first section of this study will include definion of ?brand? and ?brand equity? term. Historical development of brand, its properties and types will be explained in this part. Also differences between brand and product terms will be determined in first section. Also in this section of the study will cover brand equity in a wide sense. Measuring brand equity and methods, which were developed to measure it will be determined in details. Second section will cover definition of personality, personality development and personality theories with comparison. This section will continue with brand personality, which is the main topic of the study, witl all dimensions. Last section of the study will be survey part. In the survey it will be tried to determine brand personality of SÜTAS that are perceived by consumers.