Küreselleşme sürecinde dünyada ve Türkiye'de kadın emeğinin konumu
Women labor in the world and Turkey in globalisation process
- Tez No: 209224
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Küresellesme sürecinde artan rekabet ve üretim maliyetleri kosullarında üretim süreçleri degismis; uluslararası piyasaların degisken yapısına, tüketicilerin farklı taleplerine ayak uydurmak üzere esnek üretim modellerine yönelim baslamıstır. Bu asamada kadın istihdamı önemli rol oynamaktadır. Fiyatları düsürebilmek, emek yogun teknolojiler kullanan ülkelerde isgücü maliyetlerinin düsürülmesine baglı oldugundan, ucuz emek sayılan kadın isgücü kullanımı artmaktadır. Esnek üretim ve enformel ekonomi küresel anlamda emek sürecinin ulastıgı son noktaya isaret etmektedir.Kadınlar enformel sektörde ev içinde geçici ve kısmi süreli islerde çalısmanın potansiyel adaylarıdır. ktisaden önem tasımayan ev islerini, çocuk bakımını üstlenen kadınların sosyal refahı da kapitalist küresellesme sürecinde gündem dısına itilmistir. Türkiye'de uygulanan uluslararası piyasalara entegrasyon politikaları sonucunda, ekonominin dısa açılmasına ve ihracatın artmasına ragmen, kadın istihdamında benzer politikalar uygulayan ülkelerdeki dönüsüme paralel bir süreç yasanmadıgı görülmektedir.Yapılan arastırmalarda Türkiye'de tarım dısı kadın isgücünde görülen artısın istihdamın kadınlasmasına yol açacak ölçüde olmadıgı sonucuna ulasılmıstır. Bunun en önemli nedenleri kadınların enformel ekonomiye yönelmeleri, sanayi ve hizmetlerde yaratılan istihdamın nüfus artıs oranın altında olması, ataerkil degerler ve egitimsizlik olarak söylenebilir. Kadın isgücünün degerlendirilmesinde iktisat biliminin yetersiz kaldıgı noktaların ivedilikle tespit edilmesine, kadın istihdamının incelenmesinde yeni kavramlara ihtiyaç vardır.Kötü çalısma kosullarına itilen kadınları, ekonominin kendi dinamigine bırakmak yerine fırsat esitligi, pozitif ayrımcılık, egitim programları destekleriyle iyilestirilmeye çalısmak daha saglıklı toplum ve ekonomi için atılacak önemli adımlardan olabilir.
Özet (Çeviri)
Globalisation that inflicted on rising competition and increasing production costs, changed production processes therefore, tendency to flexible production patterns increased to adopt to changeable structure of international markets and various demands of consumers. Decreasing the prices are highly related decreasing the labor costs in labor intensive economies so demand on cheap women workers is growing. Flexible production and informal economy is the final point today in labor process. Women workers are the temporary or part-time potential candidates for informal sector; due housework. As not considered as economic activities, housework and childcare was abandoned out of the agenda together with women worker?s welfare issue. Although growing export and liberalisation of economy as a result of integration to international markets in Turkey, transformations in women employment is not parallel to the countries that adopted similar policies as of Turkey. Researches show that increase in women employment other than agricultural sectors haven?t caused feminisation of labor market in Turkey. Women worker?s tendency to informal economy, the disequilibrium between investments on industry, services and population growth, patriarchial norms and diseducation are among important reasons for the scene. In evaluation of women labor force, economic approaches are insufficient and new definitions and concepts are needed urgently. Rather than leaving women at bad working conditions to dynamics of economy, improving their status with positive discrimination, education programmes and equal opportunity supports would be among important steps towards healthier community and economy.