Türkiye'de sermaye birikimi sürecinde TÜSİAD'ın yeri
The place of TUSIAD in capital accumulation process in Turkey
- Tez No: 209223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kapitalizmin temel mekanizması sermaye birikimidir. Türkiye'deki kapitalistgelisme sürecini anlayabilmek için sermaye birikim sürecine ve sermayeyi temsil edentemel aktörlerden TÜSIAD'ın faaliyetlerine bakmak gerekir. TÜSIAD'ın Türkiye'desermaye birikiminin geldigi dısa yönelik açılımda, liberal ekonominin kurallarınınyerlesmesine, ülkenin insan ve dogal kaynaklarının teknolojik yeniliklerle desteklenereken etkin biçimde kullanımını, verimlilik ve kalite yükselisini sürekli kılacak ortamınyaratılması yoluyla rekabet gücünün artırılmasını hedef alan politikaları desteklemistir.TÜSIAD uluslararası entegrasyon hedefi dogrultusunda Türk sanayi ve hizmetkesiminin rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde belirgin ve kalıcıbir yer edinmesi gerektigine inanmıs ve bu yönde çalısmalarını yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Basic mechanism of capitalism is capital accumulation. In order to understand ofcapitalist development process, it must be looked at capital accumulation process andTUSIAD?s actions which is a basic actor which embodies capital. In Turkey, TUSIADsupported policies which are aim at to establish rules of liberal economics, to mostefficient use of human and natural resources of country supported with technologicalinnovations, to improve competition power by creating an atmosphere which provides acontinuous increase in productivity and quality. In accordance with internationalintegration target, TUSIAD believed that Turkish industry and service sectors mustplace distinctly and permanently in international economic system by increasingcompetition power; and for this direction it enforces its actions.