Ukrayna-Türkiye dış ticaret ilişkileri çerçevesinde ukrayna dış ticaret -gümrük sisteminin incelenmesi
The study on foreign trade and customs system within the framework of Ukraine -Turkey foreign trade relations
  1. Tez No: 209225
  2. Yazar: MANSUR TIPAYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MELEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler son yıllarda hızlı gelişme göstermektedir. İki ülke arasında herhangi bir siyasi sorunun olmaması bunun en önemli nedenlerinden biridir. Ayrıca, Avrupa Birliği'ne tam üyelik hakkını kazanmak her iki ülkenin ortak stratejik hedefleri arasında yer almaktadır. Bugün Türkiye ile Ukrayna arasında bütün düzeylerde siyasi ve ekonomik diyaloglar sürdürülmektedir. Bu çalışmada iki ülkenin karşılıklı dış ticareti, bu konuda yaşanan sorunlar ve muhtemel çözümler açıklanmaktadır. Tezde Ukrayna Cumhuriyeti hakkında genel bilgilerin yanında ülkenin tarihçesi, siyasi ve ekonomik yapısı, uluslar arası ilişkileri, dış ticareti ve Dünya Ticaret Örgütü üyeliği konusunda bilgiler yer almaktadır. Ayrıca, Ukrayna'nın dış ticaret ve gümrük sisteminin temel esasları ele alınmakta, bu alanda yapılan devlet düzenlemelerinin gümrük kontrol ve kayıt süreçlerine etkileri incelenmektedir. Bu çalışmayla, Türkiye-Ukrayna dış ticaret ilişkileri konusunda güncel bir bakış oluşturmanın yanında, gümrük sistemi hakkında bilimsel araştırma yapanlar ve Ukrayna'yı yakından tanımak isteyenlere katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relations between Ukraine and Turkey have shown an increasing development. One of the basic reasons behind this trend is the absence of any serious political problem between two countries. More, both countries share a common strategic goal of European Union membership. Today in almost all levels, political and economic dialogues are being continued. This study focuses on trade relations between two countries, and examines the problems and their possible solutions. Beside providing general view about the Republic of Ukraine, it gives detailed information on its historical development, political and economic structure, international relations, foreign trade and its relations with the World Trade Organization. Moreover, the basic features of Ukraine?s foreign trade and customs system are scrutinized, and also the impact of state regulations on customs control and registering processes are examined. Overall, in this study, beside providing a fresh view on trade relations between two countries, it is aimed to help those who conduct scientific research on customs system and those who want to learn more about Ukraine.