Hicri V. asır fıkıh usulü eserlerinde emrin delaleti tartışmaları
The debates on the command's indication in jurisprudence books in the 5th century a.h.
- Tez No: 209232
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KAFİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Hicrî V. asır fıkıh usulünün en önemli asrıdır. Bu asırda telif edilen fıkıh usulü eserlerinde emrin delaleti konusuna genis yer ayrılmıstır. Bu konu ciddi tartısmaların ortaya çıkmasına neden olmustur. Usulcülerin çoguna göre dilde emrin bir sıygası vardır ve o sıygayla emir manası anlasılır. Emrin delalet ettigi hüküm, miktar ve zaman hakkında usul bilginleri arasında görüs birligi yoktur. Usulcülerin çogu mutlak emrin vücubu gerektirdigini söylemistir. Yasaklamadan sonra gelen emir yasaklamayı karine kabul edenler tarafında ibâhaya hamledilmistir. Bu yasaklamayı karine kabul etmeyenler ise emrin delalet ettigi asıl hükmün devam ettigini söylemislerdir. Usulcülerin çoguna göre emir zıddında nehyi gerektirir. Emrin gerektirdigi miktar konusunda çogunluk bir defa yapma taraftarıdır. Emrin gerektirdigi zaman hakkında ise usul bilginlerinin bir kısmı emrin hemen yapmayı (fevr) gerektirdigini iddia ederken bir kısmı da geciktirerek yapmayı gerektirdigini (terâhî) söylemistir. Usulcüler bu tartısmalarda büyük ölçüde dilbilimsel deliller kullanmıslardır. Bu delillerden bazıları oldukça zayıftır. Hatta bazı deliller zıt görüslü yaklasımlar tarafından kullanılmıstır. Bu durum bazı usulcülerin bu delillerden hareketle usul kurallarına ulasmadıkları fakat zihinlerinde zaten var olan bu kurallardan hareketle deliller ortaya koydukları izlenimini uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fifth century a.h. is the most important era for jurisprudence. In the jurisprudence books of this century the subject of command?s indication takes a wide place. This subject has caused serious debates to arise. According to the majority of Muslim jurists there is a mood for command in language and the meaning of the command is understood from that mood. There is no any consensus about the legal rule (hukm), amount and time which the command indicates among Muslim jurists. The majority of Muslim jurists state that the command requires necessity (vucub). The jurists who regard forbidding as evidence for the command which comes after forbidding state that the command indicates ibâha while the jurists who don?t regard it as evidence claim that the original legal rule which the command indicate continues. According to the majority of Muslim jurists the command requires forbidding in its opposition. About the amount which the command requires the majority say that the command require one particular practice. About the time which the command requires while some jurists claim that the command require immediacy (favr), the others say that it requires late doing (terâhî). The Muslim jurists generally have used linguistic arguments at these discussions. Some of these arguments are rather weak. Moreover the same arguments have been used by jurists have opposite perspectives. This situation invokes the impression that some jurists haven?t gained the juristic rules by using these arguments on the contrary they reached these arguments from the rules they already have in their minds.