Sigorta şirketlerinde etkin risk yönetimi uygulamalarının incelenmesi.
Analyze of effective risk management application in trade of companies.
  1. Tez No: 209231
  2. Yazar: VOLKAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKİ KAYLAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Risk yönetimi; son günlerde sürekli gelisme gösteren, sirketlerin karlarını arttırmaları için isletme stratejisi haline gelmistir. Risk yönetimini kullanan sirketler kullanmayanlara nazaran daha karlı hale gelmistir. Daha karlı hale gelen isletmeler, risk yönetimini kullanmayan isletmeler için bir örnek olusturmus ve günümüzde isletmelerde risk yönetimi kullanımı artmaya baslamıstır. Çalısmanın birinci bölümünde risk kavramı, sigortacılıkta risk kavramı, risk kaynakları, risklerin genel sınıflandırılması ve risklerin sigortacılıkta sınıflandırılması ayrımları detaylı olarak incelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde risk yönetimi kavramı, aktifleri ve pasifleri, sigortacılıkta risk yönetimi kavramı, Türk sigorta sektöründe risk yönetimi, Türk sigorta sektöründe son yıllarda meydana gelen degismeler, risk yönetim birimi ve sagladıgı faydalar, risk yönetim islevi ve sigorta sektöründe risk yönetim biriminin önemi ve sagladıgı faydalar ve risk yönetim biriminin karsılastıgı zorluklar detaylı olarak incelenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde riskin tanımlanması, tespit edilmesi, tespit edilmesinde kullanılan yöntemler, degerlendirilmesi ve degerlendirilmesinde kullanılan yöntemler detaylı olarak incelenmistir. Çalısmanın dördüncü bölümünde Türkiye'de özel sektör ve kamu çalısanlarının, çalısmalarında risk yönetimi kullanım davranısları istatistiksel bir metod olan anket yöntemi ile incelenmistir. Ankete özel ve kamu sektöründe çalısan 83 kisi katılmıstır. Çalısmanın dördüncü bölümü olan uygulama kısmında, öncelikle anket sorularına verilen cevaplara güvenirlilik analizi yapılmıstır. Analiz degeri sonucunda güvenirlilik degeri 0.7107 çıkmıstır. Deger 0.70'den büyük oldugu için ankete verilen cevaplar güvenilirdir. Anket sorularına verilen cevaplar demografik bilgiler yardımıyla yorumlanmıstır. Çalısanların özel hayatlarında risk yönetimi kullanımları ile is hayatlarında risk yönetimi kullanımları arasında regresyon analizi yöntemi uygulanmıstır. Özel sektör ve kamu sektörü risk yönetimi kullanım oranlarının birbirinden farklı olup olmadıgı, farklı ise hangi sektörde kullanımın daha fazla oldugu istatistiksel olarak test edilmistir. Test sonucu istatistiksel olarak özel sektör çalısanlarının risk yönetimi kullanım oranının, kamu sektörü risk yönetimi kullanım oranından daha fazla oldugu istatistiksel olarak, 0.05 anlam düzeyinde kanıtlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Recently risk management is most important strategy of continuous developmental companies for enlarge profit. The companies that applying risk management more profitable than not applying companies. Profitable companies set the pace for unprofitable companies to implement risk management therefore all companies began to use risk management practice. For the first part of this study, risk was detailed in four chapter; trade of insurance, risk resource, categorized risk and categorized risk at the insurance trade. For the second part of this study, risk management was detailed in nine chapter; actives and passives, risk management in trade of insurance, risk management in Turkish insurance trade sector, improvement at Turkish insurance sector in recent years, risk management department and its benefits, risk management department in insurance trade sector and importance of this department, the difficulties in risk management department. For the third part of this study, definition of risk, determining risk, the methodology for determining risk, analyzing the risk and methodology for determining risk was detailed. For the fourth part of this study, in Turkey at private and public sector workers was analyzed with statistical method of survey. The survey was answered by 83 workers in private and public sector. Firstly in survey reliability analyzed was applied workers answers. Reliability value calculated 0.7107 with the programme of SPSS. Because of the reliability value was bigger than 0.70 the survey was adopted reliable. The survey?s answer was commented by help of demographical questions. For determine the relation of private and business life for the workers using risk management, regression analysis was used. For analyzing the difference between private and public sector using ratio of risk management, if there is difference which sector is more used risk management, tested by statistical methods. Result of test, private sector workers using risk management more than public sector workers, in statistically, significant level 0.05 is proved.