Cumhuriyet dönemi Türk milli eğitim tarihinde ilim yayma cemiyetinin hizmetleri
The labors of the wisdom spreading community in the history of Turkey republics national education
- Tez No: 209253
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR FERSAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye'de eğitime destek amacıyla faaliyet gösteren yüzlerce Sivil Toplum Kurulusu vardır. Bu tür kuruluslar maddi imkansızlıklar içindeki fertlere yardımda bulunarak, onların eğitim yüklerini hafifletmektedir. Bu çalısma ile Türkiye'nin ilk Sivil Toplum Kurulusları'ndan biri olan ?lim Yayma Cemiyeti ele alınarak eğitime hizmet noktasında neler yaptığı anlatılmaya çalısılmıstır. Cemiyetin geçmiste olduğu gibi günümüzde de faaliyetlerini etkin bir sekilde sürdürdüğü görülmüstür. Kurulus amacından taviz vermeden ilerleyen Cemiyet'in bugünlere gelmesinde, hayırseverlerin desteğinin ve çalısanlarının samimiyetinin önemli bir yeri vardır.
Özet (Çeviri)
?n Turkey there are hundreds civilian society corporations which that works for supporting to education. These corporations gives a hand for the poor students and lightens the goods of the education of the poor students. ?n this thesis, I explained the wisdom spreading comminity which that is between the firsts civilian society corporatirations in Turkey from the point of the it?s labor to education. ?n this thesis, I observed that the wisdom spreading community has continued the actions this day, as it is in the past. The community doesn?t compromise the aim of the activating, because the philanthropists of the community are sincerities and the workers of the community are very hardworhings.