Dış politika yazarlarınca Türkiye-AB ilişkilerinin irdelenmesi (1983-1991)
The evalaluation of Turkey-EU relations by Turkish foreign writers (1983-1991)
- Tez No: 303031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Kitle iletişim araçlarının toplumsal ve siyasal olayların incelenmesinde yararlanılan bir çok kaynaktan biri olduğu kabul edilir. Sosyal bilim adamları, gittikçe demokratikleşen toplumlarda süreli oluşu, içeriğinin çeşitliliği ve zenginliğinin yazılı basına, diğer belgelere oranla üstünlük sağladığını ileri sürerler.Küreselleşme süreci içinde ülkeler uluslararası alanda toplumlarının refahını artırmak ve dış politik hedeflerine ulaşmak için ulus üstü birliklere katılma yönünde daha bir istekli görünmektedirler. Küreselleşme toplumlara ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda bir takım standartları dayatmaktadır. Bu standartları onaylama ve kabul etme modernleşmenin bir şartı olarak görülmektedir. Modernizm, ilerlemecilik oluşturulan yeni dünya düzeninin temel itikadî düsturları olarak ilan edilmiştir. Küreselleşmenin dayattığı standartları yerine getirmekte bazı ülkeler çekingen davranmakta, ulus devlet olmanın verdiği hükümranlık alanlarından vazgeçmek istememektedirler. Habermas'a göre yukarıda sözü edilen dayatmalara direnen ve bu itikadın kafirleri olarak görülen ülkelere 3. Dünya ülkeleri veya geri kalmış ülkeler denmektedir.Ülke içinde belirli bir kalkınma hızını yakalamak isteyen Türkiye, 1983-1991 yılları arasında iktidarda bulunan ANAP'ın siyasal kimliğinin belirleyicili altında Avrupa Topluluğu ile bütünleşerek belirli bir sermaye akışını sağlamak istemiştir. Söz konusu birleşme sürecinde Avrupa Birliği'nin dayattığı bazı standartlar ülke içi siyasal ortamında ?iç işlerine müdahale? olarak algılanmıştır.Avrupa Topluluğu ile bütünleşmenin kamuoyu oluşumunu sağlayan dış politika yazarları bu süreç içinde dünya uluslar arası gündeminin de etkisiyle farklı görüşler sergilemişlerdir. Bir yazar söz konusu bütünleşme süreci içinde, siyasal iktidarın etkisiyle farklı görüşler ortaya koyabildiği gibi diğer yazarlar ile çatışmaya da düşmüştür.Çalışmamızda küreselleşme, siyasi muhafazakârlık, kamuoyu oluşumu gibi teorik çerçeve oluşturularak dış politika yazarlarının Türkiye-AB ilişkilerinin 20. yüzyılın son dönemindeki süreci ele alışları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social scientist accept that mass communication as essential element for researching of social and political cases. Researcher on this area put forward that newpapers is first than other documentar as periodical with riches, varieties.Some countires seems very desirous for increase and improve as economical and social develepment of their society in international area. Globalization insists some economical, social and cultural standart on societies. Accepting and approving of this standarts seems as modernization condition. Modernization and developing announced as new world orders main principles. Some countries seems hesitant for applying globalization standart and dont want forgive their soveignty.According to Habermas this countries has accepted as 3th world countires by the developed couuntries.Turkey had want increasing capital from Europenean developed countries for catching level of developing progress. During this union progress, Turkey has perceive globalization standarts as interference of internal affairs.Foreing affairs writers on Turkish press show different thoughts on this relations between Turkey and Europenean Union. Some of them show different thoughts and discuss with others about this progress.I try to determine that approach of foreign affairs writers about relation Turkey and Europenean Union in frame of globalization, political conservation and public opinion concepts.