Problem çözmede altı sigma yaklaşımı ve bir uygulama
Problem solving with six sigma approach and application.
- Tez No: 209254
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Altı Sigma 1990' lardan itibaren tüm dünya üzerinde pek çok kurulusun ürün, hizmet veya süreçlerdeki degiskenligi analiz etmede kullandıkları ve istatistiksel araçların yogun bir biçimde kullanılması ile olusturulmus bir yöntemler bütünüdür. Pek çok Altı Sigma programında 3,4 DPMO seviyesinin ancak istatistiksel araçlarla ulasılabilecek bir hedef oldugu sonucuna varılmıstır. Kurulusların performanslarının, çıktılarının degiskenligi ile ifade edildigi bu sistem istatistiksel problem çözme mantıgından hareketle olusturulan bir modele (DMAIC) sahiptir. DMAIC degiskenligin analizinde kuruluslara isttistigi kullanma yolunda rehberlik eder. Tezimize konu olan Altı Sigma metodları, hem teorik açıdan, hem de uygulama yapılarak ele alınmıstır. lk iki bölümde çalısmanın teorik yönüne, besinci bölümde de bir firmadaki uygulama bulgularına yer verilmistir. lk iki bölüm Altı Sigma' nın teorik temelleri ve genel bakıs açısı açıklanmaya çalısılmıstır. Altı Sigma metodolojisi adım adım açıklanmıs, kullanılan araçlardan bahsedilmistir. Altı Sigma modeli uygulanmıs olan firmaların elde ettikleri kazançlar sıralanmıstır. Son bölüm uygulama yapılan firmadaki Altı Sigma çalısmalarından ve elde edilen bulgulardan olusmaktadır. Uygulama yapılan firmanın profilinin tarif edilmesinin ardından, Altı Sigma DMAIC modeli uygulanarak yapılan iyilestirmeler izah edilmistir. Bu çalısmada bir isletmeye Altı Sigma yöntemi uygulanarak iyilestirme çalısmaları yapılmıstır. DMAIC iyilestirme modeli her asamada hangi istatistiksel tekniklerin kullanılabilecegi bakımından incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Six Sigma has been a combination of various statistical methods for organizations to analyze the deviation sources in their processes, products or services since 1990s. For most of the Six Sigma programs it is clear that the target 3,4 DPMO is only achievable with the use of statistical methods. The system based on the performance measurement dealing with the deviation of the output has a development model called DMAIC a guide to analyze the dispersion. Six Sigma methods, which are subjects of this thesis, are examined both in theoritical and practical ways. Theoritical parts are included in first two chapter, while practicals are explained in thirth chapter. First two section, theoretical principles and general view of Six Sigma are included. Six Sigma methodology and main tools are covered step by step. Gain and profits, of the firms that carries out Six Sigma applications are listed in the last section. Last chapter, Six Sigma applications in a company and results are shown. After the presantation of company profile, improvments that are performed in according to Six Sigma DMAIC model are described in third section. Also DMAIC is introduced with the know how of the steps and belonging statistical techniques.