Osmanlı devri kelamcılarının bilgi kaynağı olarak keşfe bakışı
Kashf (unveiling) as a source of knowledge by the Ottoman theologians
  1. Tez No: 209257
  2. Yazar: MURAT KAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
slam düsüncesinin temel alanlarından olan kelam ve tasavvuf arasındaki iliskinin baslıca sorunsallarından biri kesf ve ilhamdır. Söz konusu problem bir açıdan kelam ve tasavvufun varlık ve bilgi anlayıslarıyla irtibatlı iken, diger bir yönüyle insanın bilgi elde etme yetileri ile ilgilidir. Osmanlı klasik dönem kelamcılarının bilgi kaynagı olarak kesfe yaklasımının ele alındıgı arastırmamızda öncelikle kelam ilminde bilginin kaynakları, bilgi elde etme süreci ve geçerli bilginin nitelikleri analiz konusu edilmistir. Kesfin mahiyeti epistemolojik bir degere sahip olup olmama açısından ele alındıktan sonra bu zemin üzerinde, önde gelen Osmanlı klasik dönem alimlerinin bilgi kaynagı olarak kesfe iliskin görüsleri ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
One of the main controversial issue between Islamic Theology (Kalam) and Tasavvuf in relation to sources of knowledge is ilham (inspiration) and kashf (unveiling). The problem, on the one hand, is concerned with epistemological abilities of the man and on the other hand, is related to epistemological and ontological framework of Islamic Theology and Tasavvuf. Our quest, in which the eminent and leading Ottoman scholars? approach to the inspiration and unveiling as a source of knowledge is handled, aims to discuss the value of inspiration in view of Islamic Theology through the works of the Ottoman classical age?s leading scholars. In this context, firstly the sources of knowledge, the process of attaining it and the qualities of knowledge in Islamic theology is inquired and then the characteristics of unveiling and inspiration is described. Finally, by this conceptual and theoretical framework, the ideas of the Ottoman classical age?s leading scholars are discussed.