Türk vergi sisteminde sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi ve ekonomiye etkileri
Taxation of capital market tools in turkish legislation and its effects to economy
- Tez No: 209259
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye Sermaye Piyasası, kısa sayılabilecek tarihinde pek çok kez krizlerle karsı karsıya kalmıstır. 1990 yıllardan itibaren hız kazanan küresellesme ile birlikte sermaye hareketleri, ülke ekonomileri üzerinde son derece büyük degismelere neden olmaktadır. Gelismekte olan ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de son yıllarda ortaya yasanan krizlerde, ekonomide güvensizligin basladıgı noktada, ani sermaye çıkısları görülmektedir. Türk Vergi Sisteminde, sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesinde Gelir Vergisi Kanunu'na 5281 sayılı Kanunun 30. maddesi ile eklenen geçici 67. madde ile sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesinde önemli degisiklikler yapılmıstır. Bu çalısma ile sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi ve vergilendirmenin ekonomi üzerine etkileri anlatılmaya çalısılmıstır. Ancak sermaye piyasasının istenilen derinlige kavusturulmasında, sadece vergileme sisteminin degistirilmesi yeterli olmamakta, ekonomide de istikrar saglanarak piyasaya olan güvenin artırılması ve atıl fonların piyasaya yöneltilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish capital market faced numerous crises in its relatively short history. With the acceleration of globalization in 1990s, movement of capital has been causing substantial changes in countries? economies. Like all other developing countries, Turkey has also witnessed a sudden outflow of capital in crises where the economy became unreliable. In the Turkish taxation system, provisionary Article 67 that was added to the Income Tax Law by Article 30 of the 5281 numbered Law, brought important changes in the taxation of capital market tools. This study aims at examining the taxation of capital market tools and its effects on the economy. However, to obtain the desired depth in the capital market, changes in the taxing system remain insufficient on their own; and should be backed by economic stability, increasing the reliability of markets and using the unutilized resources in the market.