Petrolün bir enerji kaynağı olarak Türkiye ekonomisindeki önemi
- Tez No: 20926
- Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Economics, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmada, petrolün bir enerji kaynağı olarak Türkiye Ekonomisindeki önemi incelenmektedir. Çalışma Giriş, izleyen 3 bölüm ve Sonuçtan oluşmaktadır. Birinci Bölüm, enerji kaynakları içerisinde petrolün yerini incelemektedir. Bu amaçla, enerji talep eden sektörler ve enerji kaynaklan ortaya konmuştur. Ayrıca petrol ile ilgili bilgiler verilmiştir. ikinci Bölüm, Türkiye'de petrol olayının ekonomik açıdan gelişimi ve günümüzdeki durumu incelemektedir. Bu amaçla, Türkiye'de petrol bölgeleri petrol arama çalışmaları, petrol yasalarının, petrol ve petrol ürünleri arzının ve petrol rafineri sanayiinin gelişimi incelenmiştir. Üçüncü Bölümde, Türkiye'de petrol olayının gelişimi tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the importance of petroleum in the Turkish economy as an energy resource. This study is consist of introduction, following three parts and rusult. In the first chapter of this study the place of petroleum in the energy resources was examinated. For this purpose, sectors of energy demand and energy resources was described. In addition, knowledges about petroleum was given. The second part included the concepts, development of petroleum subject and today's Turkish Economy. For this purpose, developments of petroleum districts, petroleum exploration studies, petroleum laws, petroleum and petroleum products supplies, and petroleum refinery ndustry in Turkey was examinated. In the third part, future of petroleum subject in Turkey was estimated.