Petrol fiyatlarının çimento sektörüne etkisi
The effect of petroleum prices on the cement sector
  1. Tez No: 479351
  2. Yazar: ERDOĞAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Petrol bir enerji kaynağı olarak büyüyen ekonomiler için büyük önem arz etmektedir. Hem petrol ithal eden hem de ihraç eden ülkeler petrolün uluslararasını gündemini yakından takip ederler. Birçok ülke stratejik planlarını bu gündeme göre belirler. Özellikle büyüyen ekonomilere sahip petrol ithal eden ülkeler için dalgalanan petrol fiyatları büyük bir önem arz etmektedir. Büyüyen ekonomi ile artan petrol ihtiyacı ülkeleri petrole daha bağımlı hale getirmektedir. Türkiye de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Artan enerji ihtiyacı içinde petrol büyük bir orana sahiptir. Hemen hemen her imalat sanayinde petrol doğrudan ya da dolaylı yoldan kullanılmaktadır. Bu tezde, dalgalanan petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip çimento sektörüne olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Petrol fiyatlarında zaman zaman büyük oranlarda kırılmalar yaşanmıştır. Bu büyük orandaki kırılmalar sektörlere etkileri daha görünür kılmaktadır. Çimento sektöründe en büyük maliyet kalemi yakıttır ve sektörde kullanılan yakıtın yaklaşık %70'i petrokoktur. Çimento sektöründe Kamu Aydınlatma Platformu'nda yer alan çimento şirketlerinin karlılık oranları hesaplanarak yıllara göre petrol fiyatları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler ışığında, dalgalanan petrol fiyatlarının çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin karlılık oranlarına anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oil as an energy source is of great importance for growing economies. Countries that both import and export oil follow closely the international agenda of oil. Many countries determine their strategic plans according to this agenda. Fluctuating oil prices are of great importance for countries that import petroleum, especially with growing economies. Increasing oil demand with the growing economy makes countries more dependent on oil. Turkey is one of these countries. In an increasing energy need, the oil has a great percentage. In almost every manufacturing industry, oil is used directly or indirectly. In this thesis, it is aimed to investigate the effect of oil prices on the cement sector, which has an important place in the Turkish economy. Oil prices have been broken in large rate from time to time. This large fracture makes the effects more visible to the sectors. The biggest cost in the cement sector is the fuel and approximately 70% of the fuel used in the sector is petroleum. In the cement sector, profitability ratios of the cement companies in the Public Disclosure Platform were calculated and compared with the oil prices according to years. In the light of the analyzes, fluctuating oil prices were found to have a significant effect on the profitability ratios of companies in the cement sector.