İran petrollerinin dünya ve Türkiye ekonomisi açısından yeri ve önemi
The Role of Iranian petroleum on the Turkish economy and world economy
- Tez No: 133980
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Enerji kaynağı olarak yerini tutacak başka bir seçenek bulununcaya kadar, petrolün dünya ekonomisindeki önemli yerini ve etkisini koruyacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Ortadoğu'nun ve OPEC'in de ikinci büyük üyesi sayılan ve dünya petrol rezervlerinin %8.5'ini ve doğalgaz rezervlerinin yaklaşık %15'ini elinde bulunduran İran'ın bu kaynaklarının dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada, dünyanın enerji durumu, Türkiye'nin enerji ihtiyacı ve Türkiye'nin petrol faturası incelenmiştir. İran Petrol ve doğalgaz kaynakları dünya ekonomisi açısından değerlendirilmiştir. Türkiye-İran ekonomik ilişkileri ve İran petrol ve doğalgazının bu ilişkilerdeki rolü ele alınmıştır. İran'ın ekonomik ve stratejik konumu, kendi enerji kaynakları ve Hazar enerji kaynaklarına yakınlığı itibariyle değerlendirilmiştir. Petrol ve doğalgaz açısından İran'da var olan potansiyeli değerlendirmek ve ticaret haddini Türkiye lehine çevirmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a main energy source, oil will follow its leadership in the world economy, until another alternative energy source is to be found. Iran, as a serious member of OPEC and Middle East is evaluated. Iran holds almost 8.5% of world petroleum and 15% of natural gas resources. Taking into account of these characteristics, the role of Iranian natural resources on the world economy and Turkish economy is examined. The world and Turkish oil markets are evaluated in the sense of their demand for energy. Besides, Turkish- Iranian economic relations, the role of Iranian oil and natural gas on these relations and Turkish energy potential are studied. The next step of the study, is the evaluation of the strategic and economic position of Iran, with it's own energy resources and its neighbourhood to the Caspian Sea region. At the end of the study, recommendations and suggestions are made about the benefits of Iranian oil and natural gas resources for the world and Turkish economies.