İmam Muhammed'in el-hücce adlı eseri ekseninde şer'î deliller
The legal proofs (adillah shar'iyyah) in the axis of imam Muhammad's work entitled al-hujjah
  1. Tez No: 209262
  2. Yazar: AHMET TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
mam Muhammed b. el-Hasan es-Seybânî h. II. yüzyılda yasamıs en önemli fıkıh âlimlerinden biridir. Onun Hanefî mezhebinin tesekkülündeki önemli katkılarının yanı sıra fıkıh usûlünün olusumunda da önemli etkileri vardır. Bunu bariz bir sekilde el-Hücce adlı eserinde görmek mümkündür. O, bu eserinde döneminin iki büyük fıkıh ekolü olan Medine ve Kûfe ekollerinin usûl anlayıslarına dair tartısmaları aktarmıs, deyim yerindeyse bu iki ekolün usûl anlayıslarının mukayesesini yapmıstır. Bu çalısmanın amacı da sözü edilen bu tartısmalar üzerinden, ser`î deliller çerçevesinde dönemin usûl anlayısının ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmaktır. Bu sadece slam tarihinde, büyük bir cografyada etkili olan Hanefî ve Malikî mezheplerinin erken dönem usûl anlayıslarının özelliklerini ortaya çıkarmaya katkıda bulunmakla kalmayacak; aynı zamanda henüz yeterince aydınlatılamamıs Sâfiî öncesi usûl faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasına da katkı saglayacaktır. Arastırmamız bir giris ve üç bölümden olusmaktadır. Çalısmamızı tanıttıgımız giris bölümünün ardından birinci bölümde sahâbe döneminden el-Hücce adlı eserin yazımına kadar geçen sürede ser`î delillerin gelisimi genel bir bakısla ele alınmıs; ayrıca çalısmanın ana kaynagı olan el-Hücce adlı eser tanıtılmıstır. kinci ve üçüncü bölümde ise el-Hücce'de nakledilen, dönemin iki büyük fıkıh ekolünün temsilcileri arasında geçen usûl tartısmaları ser`î deliller ekseninde temel ve tali ser`î deliller seklinde incelenmistir. Çalısmanın sonucunda, zengin usûl tartısmalarını ihtiva etmesiyle el- Hücce'nin dönemin usûl anlayısının anlasılması noktasında önemine dikkat çekilmistir. Bu, Sâfiî'nin er-Risâle adlı eserinden önce de usûl faaliyetlerine ısık tutan önemli bir eserin var oldugunu göstermesi açısından son derece önemlidir. Böylelikle mam Muhammed'in yasadıgı bu dönemle önceki ve sonraki dönemler, özellikle tâbiûn dönemi ile Sâfiî ve hemen onun sonrasındaki dönem, arasında yapılacak mukâyeseli çalısmalar fıkıh usûlünün olusum sürecini önemli ölçüde aydınlatacaktır.
Özet (Çeviri)
Imam Muhammad b. al-Hasan al-Shaybani is one of the most eminent jurists (faqih) who lived in the hijri second century. In addition to his contributions to the formation of the Hanafite School, he has important effects on Islamic legal theory, which can be clearly seen in his work entitled al-Hujjah `ala ahl al-Madinah. In this work, he cites juristic debates between the Kûfah and Madinan School, which were the two important juristic schools at that time, and compares these two legal thoughts. This study aims to contribute to reveal the legal thought of that period by examining the legal proofs of the juristic discussions. In addition to presenting the early basic legal thoughts of the Hanafite and Malikite Schools, this study intends to display the legal thoughts before al-Shafii, which have not been properly brought to light so far. This study consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. The first chapter studies the progress of the legal proofs in general from the period of the Companions (al-Sahabah) to the period of al-Shaybani and also introduces al-Hujjah. The following chapters examines comprehensively the legal proofs of the both parties that were mentioned in al-Hujjah as the primary and secondary proofs (delil). In the conclusion, after showing that this period has many arguments on Islamic legal theory, this study confirms the importance of al-Hujjah that brought to light the ideas on Islamic legal theory of that period before al-Resâlah, al-Shafii's work. In this manner, comparative studies of the periods before and after al-Shaybani will reveal the process of the formation of Islamic legal theory considerably.