Davranışsal finans ve bireysel yatırımcı davranışları üzerine ampirik bir uygulama
Behaviour finance and an ampiric application on individual investor behaviours
  1. Tez No: 209280
  2. Yazar: MÜJDAT EDE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Hisse senedi getirilerini etkileyen faktörlerin incelenmesi finans çevrelerinde yıllar boyu arastırma konusu olmus bir alandır. Bu baglamda bir çok model gelistirilmis ve uygulama alanı bulmustur. Ancak bu modellerin bir çogunda hisse senedi getirileri, insanların rasyonel davranıslar sergiledigi varsayımı altında yapılmıs ve finansal piyasaları yeterince açıklayamamıstır. Buna karsın Kahneman ve Tversky'nin 1979 yılında yayınladıkları çalısmalarında temellerini attıkları davranıssal finans, rasyonel olmayan yatırımcı davranıslarını inceleyerek finansal piyasalara yeni bir bakıs açısı getirmistir. Davranıssal finans, finansal piyasalarda insan davranıslarını yatırımcıları etkileyen ekonomik olmayan faktörler, bir baska deyisle psikoloji ile incelerken, piyasalarda gelisen anomalilerin bu davranıs kalıplarının bir sonucu oldugunu ortaya koymustur. Çalısmamızın ilk bölümünde öncelikle geleneksel finans teorileri hakkında bilgiler verilerek, davranıssal finans ile karsılastırmalı olarak degerlendirmeleri yapılmıstır. Aynı zamanda davranıssal finansın gelisimi, teorik çerçevesi hakkında bilgiler verilmistir. Davranıssal finansın ortaya koydugu yatırımcıları etkileyen ekonomik olmayan faktörler hususunda detaylı olarak anlatımda bulunulmustur. kinci bölümde yatırımcıları etkileyen ekonomik olmayan faktörlerin etkisinde hareket eden rasyonel olmayan yatırımcıların, piyasalar üzerindeki etkileri, anomaliler, yatırımcı duyarlılıgı ve sürü davranısları baslıkları altında incelenmistir. Üçüncü ve son bölümde ise ülkemiz bireysel yatırımcı davranıslarına iliskin olarak psikolojik bulguların ve egilimlerin sınanması ve bireysel yatırımcıların gerek demografik gerekse kimi ayırt edici özellikler açısından farkılasmalarının ya da benzerliklerinin tespit edilmesi amacıyla gerçeklestirilen anket çalısmasına iliskin olarak, sonuçlar ve genel degerlendirmelerde bulunulmustur. Anket çalısması sonucunda bireysel yatırımcıların genelinde karar alma sürecinde psikolojik faktörlerin etkisi oldugu, davranıssal finansın soru kalıpları ve çesitli sorulara verilen cevapların iliski testleri ile tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Exploration of factors which effects stock gains, for finance envoirments become a research topic for years. In this sense loads of models set up and have an implementation area. But for loads of models, stock gains observed on the assumption of human beings behave rationally and lack of to explain financial markets. Notwithstanding Kahneman and Taversky? s in 1979 published studies, forming the basis of Behaviour Finance, exploring the behavior of irrational investor create a new outlook to financial markets. Behavior finance, in financial markets effecting the investors uneconomical factors, in other words psychologically observing, generating anomalies in markets is the result of this kind of behavior. At the first chapter of our study primarily about traditional finance theories information has been given, comparatively analyzed with Behaviour Finance. Also about Behaviour Finance development, the orical envoirment information has been given. Behaviour Finance generates, effecting the investors uneconomical factors elaborately explained. At the second chapter impacted by effecting the investors uneconomical factors irrational investors have been observed under the topics of influence on markets, anomalies, investor sensivity and herd behaviour. At the third and last chapter correlated with our contries individual investors behaviours, analyzing of psychological evidences and tendencies. According to survey study individual investors generally during the consideration period under the impact of psychological factors, with behaviour finance question style and some answered questions correlation tests have been proven.