Kredi türevleri piyasası: kredi temerrüt swapları, Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırmalı analizi
Credit derivatives market: credit default swaps, comparative anlyses of Turkey and devoloping countries
- Tez No: 209279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAŞAK TANINMIŞ YÜCEMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünyada son yıllarda risk aktarım piyasalarının hızla gelismekte olduğu, kredi ve sigortacılık faaliyetlerinden kaynaklanan risklerin finansal piyasalarda yatırımcılara satılan menkul kıymetler vasıtasıyla aktarımına olanak sağlayan yeni yöntemlerin gelistirildiği ve geleneksel finansal ürünlerin tasıdığı risklerden yeni menkul kıymetlerin olusturulduğu görülmektedir. Özellikle kredi riskinin çesitli risk aktarım enstrümanları vasıtasıyla, maruz kalınan kredi riskine karsı koruma sağlamak isteyenlerden, belirli bir getiri karsılığında bu riskleri almak isteyenlere aktarıldığı piyasaların hızla gelistiği görülmektedir. Bu gelismede önemli rol oynayan kredi riskine dayalı türev araçların ortaya çıkısı ile kredi risk aktarımı da hız kazanmıstır. Kredi riskinin aktarımını sağlayan enstrümanların ve piyasaların gelisiminin temelinde ise kredi riski yönetimindeki gelismeler yatmaktadır. Kredi riski, basitçe borç alanın aldığı borcu ödememesi olarak tanımlanmaktadır. Kredi riskine maruz kalan kisi ve kurulusların basında, en önemli faaliyetleri kredi vermek olan bankalar gelmekle birlikte, finansal bir isleme taraf olan her kisi ve kurum, islemin karsı tarafının islemden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle kredi riskine maruz kalmaktadır. Bu çalısmada kredi riski ve yönetiminden hareketle; kredi türevleri piyasasının yapısı ve isleyisi ele alınmıs, kredi türev enstrümanları genel olarak incelenmistir. Daha sonra ise kredi temmerrüt swapları detaylı olarak ele alınmıs, gelismekte olan ülkelerden Brezilya, Çin, Arjantin, Rusya ve Türkiye'nin kredi temerrüt swap oranları ve borsa endekslerindeki hareketler analiz edilmeye çalısılarak, karsılastırmalı bir durum değerlendirmesi sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Recently, the risk transmission markets have been rapidly advancing in financial world as new instruments which make it possible to transfer the risks stemming from the credit and insurance operations through trading securities to retail and institutional investors have emerged and further new securities that are embodied with the risks associated with traditional financial products have been introduced. Particularly, those markets in which credit risks are shifted to those willing to take on them in return of certain gains from those who?d like to reduce their risk profile through diverse risk transmission instruments have swiftly developed. In addition, there is no doubt that the emergence of derivative products on credit risks has played a crucial role to speed up the progress in those markets. The improvements in risk management have mostly led the rapid advance in the markets and products enabling credit risk transmission. Credit risk can simply be defined as default riskfailure to meet a financial obligation. Although banks whose main operations are to provide credits stand out as the major party exposed to credit risk among the other parties such as retail investors and other institutions, any party (regardless of being individual or institution ) in a financial contract is subject to the potential risk of other party?s inability to meet its financial obligations. In this study, regarding to credit risk and its management, the course and structure of credit derivative markets are examined and credit derivative products are generally presented. Furthermore, an extensive analysis on credit default swaps is studied. In this respect, the relationships between credit default swaps and stock markets among the emerging markets such as Turkey, Brazil, China, Argentina and Russia are discussed.