Davranışsal finans yaklaşımı ve bireysel yatırımcı davranışları üzerine ampirik bir uygulama
An ampirical practice on behavioural finance approach and individual investor behaviours
- Tez No: 382166
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Geleneksel Finans Teorileri ve bu teorilere temel oluşturan Beklenen Fayda Teorisi ile Etkin Piyasalar Hipotezi bireyleri, son derece rasyonel karar veren bir varlık olarak ele almaktadır. Bu teorilerin piyasalarda oluşan dalgalanmaları ve anomalileri açıklamakta yetersiz kalması, teorilerin temel varsayımı olan rasyonel insan kurgusunun şiddetle eleştirilmesine neden olmuştur. Yapılan eleştiriler nihayet vermiş, dalgalanmaları ve anomalileri açıklamak için Psikoloji ve Sosyoloji gibi bilim dallarının desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda“Davranışsal Finans”adında yeni bir bilim dalı ortaya çıkmıştır. Davranışsal finans yaklaşımına göre insanlar kararlarında psikolojik faktörlerin etkisinde kalarak rasyonel davranmamakta ve bu nedenle piyasalarda yanlış fiyatlamalar ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde geleneksel finans teorileri ve davranışsal finans yaklaşımı ile yatırımcı psikolojisi konularında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise davranışsal finans yaklaşımının önermeleri baz alınarak hazırlanan ve tesadüfi örnekleme ile belirlenen 300 katılımcıyla gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları paylaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : DavranıĢsal Finans, DavranıĢsal Eğilimler, Yatırımcı Psikolojisi
Özet (Çeviri)
Traditional Finance Theories and theories which are based to these theories, namely Expected Utility Theory and Efficient Market Hypothesis are treated individuals as very ratioanal decision makers. The inefficiency of these theories in explaining market fluctuations and anomalies are caused the basic assumption of these theories, rational individual, to be criticized severely. These widespread criticisms, with the help of psychology and sociology, are led to a new theory called 'Behavioural Finance' which explains fluctuations and anomalies. According to Behavioural Finance approach, people are affected by psychological factors and do not behave rationally in giving their decisions and; by this reason, mispricing is caused at the market. In the first two sections of this dissertation, general information about Traditional Finance Theories, Behavioural Finance Approach and the psychology of investors are introduced. In the third section, the results of a survey which is prepared by taking the behavioural finance theories' premises and conducted by 300 participants determined by random selection are shared. Key Words : Behavıoral Fınance, Behavıoral Tendencıes, Investor Psychology