Davranışsal finans perspektifinde bilişsel ve duygusal eğilimlerin yatırımcı kararlarına etkisinin incelenmesi: otomotiv sektörü çalışanları üzerine bir uygulama
Examining the effect of cognitive and emotional tendencies on investor decisions in behavioral finance perspective: an implementation on automotive sector employees
  1. Tez No: 950284
  2. Yazar: PEMBE NUR PEKİNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, bireylerin yatırım kararlarını yalnızca rasyonel beklentiler ve ekonomik göstergelere dayanarak açıklamaya çalışan geleneksel finans yaklaşımlarının ötesine geçerek, davranışsal finans kuramları çerçevesinde yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, bireylerin yatırım davranışlarını etkileyen duygusal ve bilişsel eğilimleri analiz ederek, yatırım kararlarının rasyonellikten hangi yönlerde ve ne düzeyde saptığını ampirik olarak ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmanın temel motivasyonu, Türkiye'nin en büyük sanayi alanlarından biri olan otomotiv sektöründe çalışan bireylerin yatırım kararlarına etki eden davranışsal faktörleri tespit etmek, bu faktörlerin geleneksel finans kuramları ile ne ölçüde çeliştiğini değerlendirmek ve literatürde yer alan davranışsal finans teorileriyle örtüşen örüntüleri saptamaktır. Otomotiv sektöründe hizmet vere 417 çalışan üzerinde çevrimiçi anket uygulaması ile yürütülen araştırmada bireylerin yatırım kararları rasyonellikten saptığı; yatırım kararlarında duygusal ve bilişsel eğilimlerin etkisiyle şekillendiği sonucuna varılmıştır. Aşırı güven, sürü davranışı ve aşinalık eğilimi şeklindeki davranışsal önyargılar katılımcıların yatırım kararlarında belirleyici olduğu ancak kayıptan/pişmanlıktan kaçınma eğilimin yatırımcıların finansal kararlarında anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre; erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre daha fazla aşırı güven ve sürü davranışı eğiliminde oldukları tespit edilirken; evli olanların bekâr olanlara göre daha fazla aşırı güven eğiliminde oldukları ancak bekârların ise evli olanlara göre daha fazla aşinalık eğiliminde oldukları sonucuna varılmaktadır. Bu bulgular, literatürde yer alan davranışsal finans teorileriyle büyük ölçüde uyum göstermektedir. Ayrıca, yatırımcı davranışlarının sadece ekonomik göstergelerle değil, bireysel psikoloji, sosyal etkileşim ve kültürel değerlerle de şekillendiği sonucuna varılmıştır. Bu yönüyle çalışma, davranışsal finans literatürüne teorik ve ampirik düzeyde katkı sunarken; yatırım danışmanları, politika yapıcılar ve bireysel yatırımcılara karar süreçlerinde dikkate almaları gereken çok boyutlu bir bakış açısı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study endeavors to reconceptualize individuals' investment decisions within the framework of behavioral finance theories, extending beyond the scope of traditional financial approaches that predominantly rely on rational expectations and macroeconomic indicators. By adopting a behavioral perspective, the research aims to empirically investigate the emotional and cognitive biases that influence investor behavior, thereby elucidating the dimensions and degree to which investment decisions deviate from the principles of rationality. The primary impetus for the study lies in identifying the behavioral factors that shape the investment decisions of individuals employed in Turkey's automotive industry one of the country's most prominent industrial sectors. It further seeks to evaluate the extent to which these factors contradict the assumptions of traditional financial theories, and to detect patterns aligned with the propositions of behavioral finance as established in the academic literature. In the research conducted with an online survey application on 417 employees serving in the automotive sector, it was concluded that investment decisions of individuals deviate from rationality; investment decisions are shaped by emotional and cognitive tendencies. It is concluded that behavioural biases in the form of overconfidence, herd behaviour and familiarity tendency are decisive in the investment decisions of the participants, but the tendency to avoid loss / regret does not have a significant effect on the financial decisions of investors. According to the demographic characteristics of the participants, it is found that male participants have more overconfidence and herding behaviour tendencies than female participants; married participants have more overconfidence tendencies than single participants, but single participants have more familiarity tendencies than married participants. These findings are largely consistent with the behavioural finance theories in the literature. Moreover, it is concluded that investor behaviour is shaped not only by economic indicators but also by individual psychology, social interaction and cultural values. In this respect, the study contributes to the behavioural finance literature at the theoretical and empirical level and suggests a multidimensional perspective for investment advisors, policy makers and individual investors to consider in their decision-making processes.