Süheyl ü nevbahar'daki kelime grupları
Words group in the Suheyl u nev-bahar
  1. Tez No: 209303
  2. Yazar: FATİH OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADİ H. NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalısmada ?Süheyl ü Nev-bahâr? adlı eserin kelime grupları incelenmistir. Eserinyazarı belli degildir, 1350 yılında Hoca Mes'ud ile yegeni zzeddin tarafındanFarsçadan tercüme edilmistir. Giris bölümünde eserin tercümesini yapan Hoca Mes'udile ilgili bilgiler verilmistir.Birinci bölümde kelime grupları hakkında genel bilgiler verilmis ve ortaya konan farklısınıflamalardan bir tanesi seçilmistir. Çalısmacı tarafından eserde belirlenen kelimegrupları, fisleme yoluyla kayıt altına alınmıstır ve tespit edilen bu kelime grupları;iyelik grubu,isim tamlaması (belirtili, belirtisiz ve zincirleme isim tamlamaları),sıfat tamlaması,sıfat-fiil grubu,zarf-fiil grubu,isim-fiil grubu,ünlem grubu,edat grubu,unvan grubu,birlesik fiil grubu,tekrar grubu,baglama grubu,sayı grubu,birlesik isim,aitlik grubu,isnat grubu,yükleme grubu,yaklasma grubu,bulunma grubu,uzaklasma grubu,vasıta grubuolarak belirlenen sınıflamalardan birisine yerlestirilmistir. nceleme yapılırken,herhangi bir gruba dahil olan kelime grupları, alfabetik sıraya göre dizilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, word phrases in the working named Süheyl ü Nevbahâr were examined.The writer of the working is not known and the working was translated from the Persianlanguage by Hoca Mes?ud and his nephew Izzeddin in 1350. In the introduction of thestudy, the knowledges about Hoca Mes?ud who was the translator of the working weregiven.In the first section, the general knowledges about the word phrases were given and oneof the classification is chosen from the various classifications were made before. Theword phrases determined by the researcher were registered by the card indexes andthese determined word phrases were put into the classification chosen before as;possessive group,nominal group (determinative, undeterminative and associated nominal groups)adjective group,partisip group,gerundium group,substantive verb group,interjection group,particle group,title group,verb phrase group,repetation group,conjuctional group,numeral group,composed nominal group,possessive suffix (possessive groups made by suffix ?ki)ascribed group,accusative group,dative group,locative group,ablative group,instrumental group. In the study, word phrases that were put into the somewhere of theclassification were ordered as organized by the alphabetic order.