Üst düzey basketbolcularda bazı fiziki ve fizyolojik parametrelerin takım ve lig düzeyinde karşılaştırılması
Comparing of some physical and physiological parameters in the level of team and league over high level basketball players
- Tez No: 209345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu arastırma; Türkiye de üst düzey liglerde yer alan takımlardaki oyuncularınbazı fiziki, fizyolojik değerlerini test etmek, takımlar ve ligler arasında farklılığın olupolmadığını belirlemek amacıyla yapılmıstır.Türkiye'nin üst düzey liglerinde rasgele seçilen takımlarda oynayan ve ligleregöre yas, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla birinci lig 24,05 yıl, 197cm, 95,3 kg, ikinci lig 21,65 yıl, 194 cm, 87,6 kg, bölgesel lig 22,2 yıl, 195 cm, 91 kgolan 90 erkek basketbolcu bu çalısmaya gönüllü olarak katılmıslardır. Bu arastırmadasporcuların dinlenik kalp atım sayısı, anaerobik güç, esneklik, 20m sprint kosu, maks.VO2 ve vücut yağ yüzdesi değerleri ölçülmüstür.Test edilen değerlerin analizi, takımlar arasında Paired sample t testi, liglerarasında ise tek yönlü Anova testi ile bilgisayar ortamında gerçeklestirilmistir.Ligleri olusturan takımlar kendi aralarında değerlendirildiğinde birinci ligdekitakımlardan Ülkerspor ve Büyük Kolej arasında; boy uzunluğu, 20m sprint kosu vemaks.
Özet (Çeviri)
This research is performed so as to test some of the physical, physiologicalvalues of players taking part in upper-level classes and also carried out for the purposeof determining whether there is a difference between the teams and the leagues.Randomly chosen the ones playing in upper-level class leagues and according tothe leagues their average age, height and body weight respectively given as for the firstleague 24,05 years, 197 cm, 95,3 kg, for second league 21,65 years, 194 cm, 87,6 kg,for regional league 22,2 years, 195 cm, 91 kg ninety male basketball playersparticipated in this study voluntarily.In this research the values of the players rest heart rate (HR); anaerobic strength,flexibility, 20 m sprint, max VO2 and percentage of body fat are tested.The analysis of values tested, paired sample t test between the teams are realizedunder computerizing atmosphere with one way Anova test.As if the teams forming the leagues are evaluated between in themselvesÜlkerspor and Büyük College taking part in the first league teams, important differencesare determined in height, 20 m sprint and max VO2 values (p