Gaziantep öğretmen okulları
Teachers school of Gaziantep
  1. Tez No: 209344
  2. Yazar: AYŞE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞABAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
?Gaziantep Öğretmen Okulları? konulu araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Gaziantep ilinde, Cumhuriyet öncesi dönemde Aynül Maarif Derneği tarafından açılmış ve bir süre faaliyet göstermiş olan bir öğretmen okulunun varlığı bilinmektedir. Antep İlköğretmen Okulu Kurtuluş Savaşı'nda ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Gaziantep yöresi öğretmen ihtiyacını karşılamıştır.Gaziantep Öğretmen Okulunun temelini, öğretmen yetiştirmesi açısından bu okula kadar uzatabiliriz. Ancak dikkat çekici gelişmeler Cumhuriyet dönemi ile başlamıştır. Araştırmanın konusu olan Gaziantep Öğretmen Okullarının ilk teşekkülü 14 Kasım 1955 yılında açılan Gaziantep İlköğretmen Okuludur. Bu okulda 1955-1977 yılları arasında 7 müdür, 3 müdür başyardımcısı, 23 müdür yardımcısı ve 136 öğretmen görev yapmıştır.Bu süre zarfında Gaziantep İlköğretmen Okulundan 2899 öğrenci mezun olmuştur. 2243'ü Gaziantep İlköğretmen Okulu'nun öğrencisidir. 656 öğrenci ise okulu dışarıdan bitirerek mezun olmuştur. 1974- 1975 öğretim yılından itibaren İlköğretmen okullarına öğrenci alınmamış, aynı okulların bünyelerine Eğitim Enstitüleri ve Öğretmen Liseleri açılmıştır. Gaziantep Eğitim Enstitüsünde 1971- 1981 yılları arasında 10 müdür, 5 müdür başyardımcısı, 74 müdür yardımcısı ve 192 öğretmen görev yapmıştır.1974- 1981 yılları arasında Gaziantep Eğitim Enstitüsünden 1580 öğrencinin mezun olduğu tespit edilmiştir. 885 öğrenci de Isparta'ya nakille gönderilmişlerdir. 20 Temmuz 1982'de 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile Eğitim Enstitüleri, üniversitelere devredilmiştir. Son sınavları 1981 yılında yapılan Gaziantep Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin bir kısmı 1982 yılında Isparta Eğitim Enstitüsü'ne bir kısmı 1984 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesine nakil edilmiş olup Gaziantep Eğitim Enstitüsü tüm işlerliğini yitirmiştir. Öğretmen Yetiştirme Merkezi ve Fen Lisesi'ne dönüşmüştür. Öğretmen ve öğrenme kalitesinin tartışıldığı günümüzde, öğretmen okullarının ruhunun iyi bir rehber olacağı düşünülmelidir. Öğretmen adaylarına öğretmenlik ruhu ve heyecanını vermek, öğretmenler arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirmek amacıyla Öğrencilerinin seçimi, disiplinli eğitim-öğretimi, köy stajı, yaz çalışmaları ve öğretmenlik ideali aşılama gibi deneyimlerinden yararlanılmalıdır.Geçmişte yaşanan yokluk dönemlerinin olumsuz şartlarına bağlı olarak, ülkenin uzak bir köşesinde kaybolup gidecek binlerce birer aydın olarak insanlığa kazandırıldığı eğitim yuvaları olarak, önemli ve toplumsal bir görevi yerine getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This research called ?Gaziantep Teacher Training School? consists of six sections. As is known, before the Turkish Republic there was a teacher training school in Gaziantep and functioned for a definite period. It was established by Aynul Maarif Association. During the War of Independence and the first years of the Turkish Republic It met the teacher needs of the Gaziantep Region. In terms of teacher education Gaziantep Teacher Training School can be traced back to that school. Gaziantep Teacher Training School was firstly founded as Gaziantep Primary Teachers? Training School on November 14, 1955. In this school seven (7) headmasters, three (3) chief headmasters, twenty-three (23) assistant headmasters, and one hundred and thirtysix (136) teachers worked between the years of 1955 and 1977. During that period two thousand and eight hundred ninety-nine (2899) students graduated from the school. Two thousand and two hundred forty three (2243) of that number was its own students and the rest of it (656 students) was external students. After 1974-75 education year matriculation was ended to the Primary Teachers? Training Schools, and Education Institutes and Teacher Colleges were founded within these schools. Between the years of 1971 and 1981 ten (10) headmasters, five (5) chief headmasters, seventy four (74) assistant headmasters, and one hundred and ninety-two (192) teachers worked for Gaziantep Education Institute. One thousand and five hundred and eighty (1580) students graduated from the Institute during that period. Eight hundred and eighty-five (885) students were transferred to Isparta. On July 1982 Education Institutions were transferred to Universities by Decree Law no: 41. Gaziantep Education Institute made the last exams in 1981 and transferred some of its students to Isparta Education Institute in 1982 and Konya Selçuk University Education Faculty in 1984. It meant that Gaziantep Education Institute was actually terminated its function. Then it was converted to Teacher Training Centre and Science College. It must be taken into consideration that these schools might be good model to inspire teaching spirit to teachers in such a time that quality of teaching and teacher are being discussed. In order to give the spirit of teacher to new teachers and to develop unity and solidarity amongst teachers we must use teacher trainings experiences of these early teacher trainings schools such as student selection, disciplined education and training, village apprenticeships, summer activities, and engraving teaching idealism. It is worth not to forget that by training teachers as well as discovering poets, artists, scientist whom could not be recognised in the time of the bad days of the country, these schools carried out a very important mission in the past.