Azerbaycan dergisi üzerine bir inceleme yıl: 1952-1956, 1-57. sayılar
Azerbaijan journal
  1. Tez No: 209351
  2. Yazar: SELMA BİÇER KOÇAKLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Azerbaycan Türklügünün tarihi, edebiyatı, sanatı, tiyatro hayatı hususlarında genis bilgilervermeyi amaç edinmis Azerbaycan dergisi, Azerbaycan Kültür Dernegi'nin yayın organıolarak 1 Nisan 1952'de Ankara'da yayın hayatına baslamıstır. ste Sovyetlerin iç yüzünüögrenmek isteyen her okuyucuya bir kılavuz vazifesi görecek mahiyette dergininincelenmesine karar verilmistir. Hemen hemen her sayıda siyaset, edebiyat ve sanat hayatınamensup Azerbaycanlı sahsiyetlerin biyografileri bulunmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyetininyakın tarihindeki olayları izah eden yazılar mevcuttur. Dergide Azerbaycan'ın degerlikalemlerinin istiklâli, gurbeti, özlemi isleyen hikayelerine, piyeslerine, siirlerine çokca yerverilmistir. Makalelerde istiklâlcilik ve Bolseviklik aleyhtarlıgı üzerinde ısrarla durulmustur.Dergi üç ana bölümde incelenmistir. Birinci bölüme ?Giris? adı verilmistir. Bu bölümdederginin künyesi, sekil ve muhteva özellikleri, yazar kadrosu bulunmaktadır. kinci bölüme?nceleme? adı verilmistir. Bu bölümde bulunan bir dizini hazırlanmıstır. Üçüncü bölüme?Seçilmis eserler? adı verilmistir. Bu bölümde bilhassa Azerbaycan davasına ömür vermissahsiyetlerin makalelerine yer verilmistir. Dördüncü bölümde dergide yazısı bulunan bazısahsiyetler hakkında kısa bilgiler verilmistir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan magazine told the Turkishness of Azerbaijan .It gave information the historyliterature and art about Azerbaijan.It was the publication of azerbaijan society. It waspublished in Ankara in 1952.It was in duty as a guide. We decided to examine this magazine .The important personalities of azerbaijan were given place to in every number .The literaryworks in magazine worked longing and separation .It was told that the recent history ofazerbaijan.This magazine was examined in three chapter.Introduction name was given to firstchapter.The tag of magazine shape and contents pecularity were found in the first chapter.Theindex of materials in magazine was formed in second chapter.The chosen works name wasgiven to third chapter.The important personalities? articles of azerbaijan were given place tothird chapter.