Resim sanatında optik aldanma
  1. Tez No: 20937
  2. Yazar: AYFER UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Resim sanatı görme duyumuza hitap eden bir sanattır ve görsel algılamaya dayanır. ilk resim örneklerine mağara duvarlarında rastlayabiliriz. Bu resimler mekan endişesinden uzak olmakla birlikte özellikle hayvan resimlerinde ışık-gölgeye rastlanıyor. Ortaçağa gelindiğinde fondaki altın yaldız az da olsa derinlik yanılsamasını verir. Daha sonra Giotto'nun getirdiği yeniliklerde resim sanatına mekan fikri girer. Rönesansa; perspektif, modlesellik gibi kavramlar daha da geliştirilmiştir,.yy'da Barok Sanatında şiddetli ışık-gölge çatışkısı ile verilen modlesel etki ve hareketlilik algılamada ilginçliği sağlar. Bu hareket Op-Art sanatında daha da geliştirilir. Empresyonistlerde ise renk bilimsel yönden incelenmiş. Yanyana kullanılan renklerden farklı görünümler algılanabiliyorKompozisyonda düzenleniş biçimine göre, yüzey üzerinde hareketlilik, titreşim, uzaklık yakınlık gibi tesirler verir. Empresyonistler bu yönleriyle Op-Art sanatının çıkışına yardımcı olmuşlardır. Ortaçağdan modern sanata kadar bir ressamın ilk görevi düz bir yüzey üzerinde espas derinliği yaratmaya çalışmak olmuştur. Soyut sanatta ise espas renk-biçim ilişkileri aracılığı ile ön- arka ve alt-üst'ün yer değiştirmesini sağlayan düzenlemeler olmuştur. Algılamaya bağlı olan resim sanatı yanılgılarda beraberinde getirir. Özellikle Op-Art renk-biçim yanılsamasından hareket etmiştir. Çeşitli düzenlemelerle gözün retina tabakası uyarılarak algılama yanılgıları ile ilgi çekicilik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Art of drawing is an art which is discoursed our field of vision, and based to comprehsion (percieve) of visiual. We can meet the first examples of drawing on the wall of cave. Although those drawings were far from a cave of place, we can meet by change the shadow-light in the pictures of animals. Gold plated in designated fund gives us profundty partly in the period of the Middle Ages. Later, the opinion of place was joined the art of drawing with some newness by Giotto. In Renaissance, some concepts as perspective and physical were developed. In 17th century, animation was provided by shadow and light in Baroque-Art. This animation was developed more in Op-Art. As for Impressionists, color was studied in detail as a scientific. Different views can be percieves from colors which were used side by side. According to the arrangements(preparations) in composition give some effects on surface of drawing as animation, vibration, distance and nearness. Therefore, Impressionists helped the creation of Op-Art. From the Middle Age to Modern Art, the first function of an artist was to study the creation of espas profundity on a smoot surface. In abstract art, some arrangements (preparations) which were provided the transposition of front -back and lower-upper by relation of color-form were produced. Drawing-art that is related the comprehension brings some errors together. Especially Op-Art was formed from error of color-form. Draw attention was provided by waking up the retina of eyes with different arrangements (preparations).