1850'den günümüze Amerikan resim sanatında fotoğraf kullanımı
The USE of photography in american painting from 1850 to the present
- Tez No: 737796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Camera obscura'dan fotoğrafın bulunuşuna değin bu aygıtların resim sanatındaki kullanımı optik cihazların gelişimine paralel olarak artış göstermiştir. Bu durum optik cihazların ressamlar için ne kadar cazip olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak fotoğrafın ve resmin doğayı yansıtma prensipleri birbirinden ayrı olarak değerlendirilmelidir. Mekanik bir yapı olan fotoğraf makinası 'an'ı dondurup kaydetmekte iken ressamın üretimi içinde geniş bir zaman aralığının varlığını barındırmaktadır. 19. yüzyılda, Fransız ressam, mucit ve kimyagerler tarafından icat edilen ve geliştirilen fotoğraf, kısa sürede dünyaya yayılarak 1850'den sonra Amerika'da da kullanılmaya başlanmıştır. Ülkede fotoğrafın yaygınlaşması sırasında Thomas Eakins ve Winslow Homer gibi natüralist ressamlar fotoğraf çekimleri yapmış ve çalışmaları için kaynak olarak kullanmışlardır. İlerleyen yıllarda Amerikan şehir hayatını, içe dönük toplum yaşamını, ötekileştirilen kitlelerini ve yoksullarını, gökdelen ve fabrika gibi dev yapılarını betimleyen Edward Hopper, Charles Sheeler ve Ben Shahn gibi ressamların sadeleştirici, geometrik ve ekspresif olarak birbirinden farklı stiller içerisinde fotoğraf kullanımları bulunmaktadır. 1950'den sonra ise fotoğraf, ortaya çıkan akımlardaki rolüyle önemli bir unsur haline gelmiştir ve farklı üslupların oluşmasıyla birlikte fotoğraf kullanımı da bu bağlamda değişikliğe uğrayarak çeşitlilik göstermiştir. Fotoğraf, 1960'larda ortaya çıkan fotogerçekçiler için çalışmalarında temel teşkil eden bir unsur iken cihazın görüntüleme özelliklerini sorgulayarak kavramsal noktada değerlendiren ressamlar da bulunmaktadır. 1950'den günümüze değin Amerikan figüratif resminin önemli temsilcilerinden, David Hockney, Eric Fischl, David Salle ve Mark Tansey gibi ressamlar, fotoğrafın statik, çarpık, kontrast ve anlık olması gibi özelliklerini kullanmaktadırlar. Fotoğrafın özellikleri ise bu yorumlamalar ekseninde irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
From the camera obscura to the invention of photography, the use of these devices in the art of painting has increased in parallel with the development of optical devices. This signifies the attractiveness of optical devices for painters. However, the principle of reflecting nature in photography and painting should be evaluated separately. While the camera, a mechanical structure, captures and freezes the 'moment', the painter's production contains the existence of a wide time interval. Photography, invented and developed by French painters, inventors and chemists in the 19th century, spread around the world within a short time and it commenced to be used in America after 1850. During the spread of photography in the country, naturalist painters such as Thomas Eakins and Winslow Homer, had photoshoots and used them as a source for their work. In the following years, painters such as Edward Hopper, Charles Sheeler and Ben Shahn, who depicted the American city life, introverted social life, marginalised masses and the poor, giant structures such as skyscrapers and factories, used photography in diverse styles as simplistic, geometric and expressive. After 1950, photography has become an important element with its role in arising movements, and with the formation of different styles, the use of photography has also changed and diversified in this context. While photography is a fundamental element in the works of photorealists who emerged in the 1960s, there are also painters who question the visualisation features of the device and evaluate it at a conceptual point. Painters such as David Hockney, Eric Fischl, David Salle and Mark Tansey, who are important representatives of the American figurative painting from 1950 to present, use the features of photography including static, distorted, contrast and instantaneousness. The elements of photography are examined in the axis of these interpretations.