Konya merkez kazası temettuatı 1841-1842
- Tez No: 209376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Biz bu çalısmamızda, Konya Sancagı merkezinin Temettuât Defterini incelemeye ve degerlendirmeye çalıstık. Bu amaçla Basbakanlık Osmanlı Arsivinde bulunan 5197 defter numaralı Konya'ya ait Temettuât defterindeki verileri ele alarak, o veriler dogrultusunda bazı tespitlerde bulunarak bir degerlendirme yaptık. ncelemis oldugumuz defter H- 1257(1841- 1842) tarihli olup, bu tarihle ilgili Konya'nın toplumsal ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler vermektedir. Çalısmamız iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde defterin transkripsiyonu yapılmıstır. Defterdeki veriler tablolar haline getirilerek verilmistir. kinci bölümde ise, tablolar haline getirilen veriler degerlendirilmeye çalısılmıstır. Bu degerlendirme, isimler, nüfus, mahallelerin degerlendirilmesi, vergilerin degerlendirilmesi gibi baslıklar altında olmustur. Çalısmamızın sonunda ise yapılan çalısmaların degerlendirilmesi niteliginde olan sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our this study, we have attempted to examine and evaluate the annual income record books of Konya County center.. By this objective, discussing the data in the annual income record book which exists in Prime Ministry Otoman Archive with the number of 5197 record book belonging to Konya, doing some determinations, we have done an evaluation. The record book we examined, being dated to1257 of the Hegira (1841 ? 1842), it gives information about the economic and social structure of Konya. Our study is consisted of two chapters. In the first chapter the transcription of the record book has been done. Having been transformed into tables, the data in the record book has been presented. In the second chapter, the data which has been transformed into tables has been attempted to be evaluated. This evaluation has been under the titles such as names, population, the evaluation of neighborhoods, the evaluation of taxes. At the end of our study conclusion section exists in the characteristics of the evaluation of the studies which have done.