Nüfus ve Temettuat Defterlerine göre Akşehir kaza merkezi
Akşehir accident center according to population and Temettuat Notebooks
  1. Tez No: 692868
  2. Yazar: ELİF GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
AkĢehir XIX. Yüzyıl ortalarında Konya sancağına bağlı kazalardan birisidir. ÇalıĢmamızda AkĢehir kaza merkezinin sosyo-ekonomik ve demografik yapısını tahlil edebilmek amacıyla 1844 tarihli AkĢehir nüfus ve temettuat defterleri kullanılmıĢtır. Nüfus defterinde AkĢehir‟de yaĢayan erkek nüfusun isim, yaĢ özellikleri, eĢkâlleri, meslekleri ve nüfus hareketleri ile ilgili bilgilere ulaĢılabilmektedir. Temettuat defterlerinde ise nüfusun isimlerinin yanı sıra hanelerin hayvan-arazi miktarları ile çeĢitleri, ekonomik durumları, yıllık gelirleri ve vergileri gibi bilgilere ulaĢmak mümkündür. Tüm bu ulaĢılan bilgilere göre 1844 yılında AkĢehir kaza merkezi sınırlarında yaklaĢık 6.328 kiĢilik bir nüfus barınmaktadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan AkĢehir‟in yaĢ ortalaması 22,76‟dır. DıĢarıya göç eden kiĢilerin oranı ise %4,55‟tir. AkĢehir‟den yapılan nüfus hareketlerinin tüm dünyada da olduğu gibi batı yönünde ağırlık kazandığı görülmekle birlikte bu hareketlerin en fazla Çal kazası yönünde olduğu tespit edilmiĢtir. Bununla birlikte kaza merkezinde yaĢayan hanelerin çekirdek aile yapısına sahip olduğu görülmektedir. Kazanın temel geçim kaynağını sınaî ve ticari faaliyetler oluĢturmaktadır. Kaza genelinde bu oran %71,07‟dir. Öne çıkan meslek kolu ise terzilik ve pabuçculuktur. Bunun yanı sıra kaza genelinde tarımsal faaliyetlerin yapıldığı; arpa, buğday, afyon, haĢhaĢ üretiminin gerçekleĢtiği görülmektedir. Hane baĢına düĢen yıllık gelir miktarı ise 721,03‟dür.
Özet (Çeviri)
Aksehir XIX. It is one of the districts of Konya sanjak in the middle of the century. In our study, AkĢehir population and temettuat registers dated 1844 were used in order to analyze the socio-economic and demographic structure of the AkĢehir district center. Information on the name, age characteristics, descriptions, occupations and population movements of the male population living in AkĢehir can be accessed in the population book. In addition to the names of the population, it is possible to reach information such as the amount and types of livestock and land of the households, their economic status, annual income and taxes in the Temettuat registers. According to all this information, a population of approximately 6,328 people lived in the borders of AkĢehir district center in 1844. The average age of AkĢehir, which has a very young population, is 22.76. The rate of people migrating abroad is 4.55%. Although it is seen that the population movements from AkĢehir gain weight in the west direction as in the whole world, it has been determined that these movements are mostly in the direction of Çal kaza. However, it is seen that the households living in the district center have a nuclear family structure. The main source of income of the boiler is industrial and commercial activities. Overall, this rate is 71.07%. The prominent profession is tailoring and shoemaking. In addition, agricultural activities are carried out throughout the district; barley, wheat, opium and poppy are produced. The annual income per household is 721.03.