Niğde Bor Kemerhisar beldesinin sosyo-kültürel yapısı
  1. Tez No: 209381
  2. Yazar: HAKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu arastırma ile Niğde ?li, Bor ?lçesi, Kemerhisar Beldesi'nin tarihi, sosyal vekültürel yapısı; örf, adet ve inanısları ortaya konulmaya çalısılmıstır. Çalısmada genelolarak Kemerhisar beldesinin tarihine değinildikten sonra bu bölgede yasayan insanlarınörf, adet ve inançları üzerinde duruldu. Esas konuya geçmeden önce arastırma hakkındakısaca metodolojik bilgiler verildi. Okuyucunun arastırmayı daha iyi anlayabilmesi içinmetodolojik bilgilerden sonra asıl konu islenmistir.Üç bölümden olusan arastırmanın birinci bölümünde; Kemerhisar beldesinincoğrafi özellikleri, tarihçesi, tarihi yapıları, turizm festivali, beldeyi gezen ilimadamlarının bölgeyle ilgili yazdıkları, Kemerhisar'da yasamıs, tanınmıs ve okumuskisiler ve Kemerhisar hakkında basında çıkan haberlere yer verilmistir.?kinci bölümde ise; Kemerhisar'ın idari yapısı, Kemerhisar'da OsmanlıDevletinden günümüze kaymakamlık yapanlar, Kemerhisar Belediyesi, Kemerhisar'daEğitim, Sağlık, Ulasım ve Tasımacılık, Haberlesme, Asayis, Dernek ve Kooperatifler,Tarım ve Hayvancılık konularına yer verilmeye çalısılmıstır.Üçüncü bölümde ise; Kemerhisar'ın sosyal ve kültürel yönleri, örf, adet,geleneklerden doğum, sünnet, düğün, cenaze törenleri, bayramlar, dil, atasözü,deyimler, mutfak kültürü, geçim, folklorik değerler, asker uğurlama, sehitler, inanıslar,Kemerhisar'da oynanan oyunlar, dua ve beddualar, fıkralar ve türkülerdenbahsedilmistir.
Özet (Çeviri)
The thesis is based on the social and cultural constitution, customs, usages andbeliefs of Kemerhisar, which is a town of Bor, which is a district of Niğde. After beingdealt with the history of Kemerhisar in only a few sentences , without going into detail,it is paid attention to the customs, usages and beliefs of the people who live inKemerhisar. Before explaining the main subject, methodological information about theresearch is given- After methodological information, the main subject is discussed themake the readers understand the research better.The first part of the study which is presented in three parts consists of thegeographical features, history, historical buildings and tourism festival of Kemerhisar. Italso consists of the essays on the area which were written by the scientists who havevisited Kemerhisar, the well-known and educated people who are from the area and thenews about Kemerhisar.The second part of the research is comprised of the administrative construction,officials who are charged with governing Kemerhisar from the times of the OttomanEmpire until this time, munucipality , education, health, arrival and transportation,communication, security, clubs and cooperatives, agricultire and animal husbandry inthe area.The third part of the research includes the birth ceremonies, circumcision feasts,wedding ceremonies, religious festivals, language, proverbs, idioms, kitchen culture,livelihood, local values, ceremonies done when people join the army, people who diewhile serving the Turkish state, beliefs, folk dancing, prayers and curses, anecdotes andfolk songs.