Küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları pazarlama problemleri ve çözüm önerileri Niğde ilinde bir uygulama
Marketing problem and their solutions for small and medium sized compaies one case in Niğde
- Tez No: 209382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler ülkelerin ekonomik kalkınmalarında gittikçeartan bir öneme sahip olmuşlardır. Özellikle sanayi devriminden sonra KOBİ'lerinönemi daha da artmış ve ?küçük güzeldir? görüşü bütün dünyada kabul edilmeyebaşlanmıştır. Bugün üretim, istihdam, pazarlama ve diğer alanlarda KOBİ'ler hala çokbüyük paya sahiptirler.Ancak bu süreç içerisinde dünyada ve Türkiye'de KOBİ'ler finansman,pazarlama, nitelikli eleman, üretim, genel ekonomik ve sosyal koşullar açısından birçokproblemle karşı karşıya kalmaktadırlar.Bu çalışmada KOBİ'lerin farklı kurumlar ve ülkeler açısından tanımları yapılmışve karşılaştıkları sorunlar genel olarak incelenmiştir. Özellikle, KOBİ'lerinkarşılaştıkları pazarlama problemlerinin tespitine ve çözümüne yönelik çalışmayapılmıştır.Anahtar kelimeler; KOBİ, pazarlama, finans, üretim, SPSS.
Özet (Çeviri)
Small and medium sized firms (SMEs) have become increasingly important inthe economic development of countries. Especially after the Industrial Revolution theimportance of SMEs has increased and the view that ?small is beautiful? has started tobe accepted all over the world. Today SMEs have still a great share in production,employment, marketing and in other fields of business.However, SMEs in Turkey and in other countries have faced to many problemsduring this historical process. They have been trying to solve problems such asfinancing, marketing of goods, qualified staff, production and other problems as resultsof general economic and social conditions.This study aims at giving several definitions and descriptions of SMEs frominstitutional points of view. Then a list of the problems, which SMEs are faced to inTurkey is presented. The focuses on identifying the problems of marketing andsuggesting solutions for them.Key words; SMEs, marketing, finansing, production, SPSS.