Niğde ilinde sporun topluma yaygınlaştırılmasında sosyo-ekonomik faktörlerin araştırılması
A researc about social-economic faktorson spreading sport aktivities to all branches of society in Nigde
- Tez No: 209402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Spor, Public Health, Sociology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sporun yaygınlaştırılmasında sosyo- ekonomik faktörlerin araştırılmasıamacıyla yapılan çalışmaya Niğde il merkezinden rastgele seçilen 301'i erkek, 199'u bayan toplam 500 kişi katılmıştır. Sosyo-ekonomik durumu ve spora karşıilgi düzeyinin tesbit etmek amacıyla hazırlanan anket katılımcılara uygulanmıştır. Anket sonuçlarından spora ilgi puanlarıtesbit edilerek yaş, cinsiyet, medeni hali, eğitim düzeyi, meslek grupları, ekonomik düzeyleri, spora ilgi düzeyleri ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular SSPS 10.00 for Windows proğramında analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki fark One-Way Anova ile araştırılmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığınıtesbit etmek için Post Hoc çoklu karşılaştırma testlerinden (scheffe testi) kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki olup olmadığıPearson Correlations tekniği ile araştırılmıştır. Sonuç olarak fertleri spora yönelten sebebler sırasıyla sağlıklıkalma, boşvakitleri değerlendirme ve arkadaşgrubunun etkisi olarak sıralanırken, spora yüksek düzeyde ilgi gösterenlerin öğrenci grubunun olduğu, ekonomik faktörlerin spora katılımda etkisinin olmadığıortaya çıkmıştır. Katılımcıların ekonomik durumlarının daha iyi olması halinde ilgilendikleri spor branşlarında değişiklikler olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırma neticesinde genç nüfusun spora daha çok ilgi gösterdiği, eğitim seviyesi yükseldikçe spora ilginin arttığıbelirlenmiştir. Diğer yandan erkeklere göre bayanların spora daha az ilgi duymalarıtespit edilmiştir. Niğde ilinde sporun yapılmasını engelleyen nedenlerden branşa yönelik tesislerin bulunmaması, mevcut olan tesislerin fiziki yetersizliğinin yanında uygun araç ve gereçlerin eksikliği ön plana çıkmıştır. Sporun yaygınlaştırılmasıiçin spor tesislerinin sayılarının artırılması, başarılısporculara sponsorluk ve burs sisteminin uygulanması, eğitim kurumları, belediye, özel ve kamu kuruluşlarıile işbirliği yapmalarıolarak sıralanmıştı
Özet (Çeviri)
Totally 500 people, who are chosen by chance in Niğde consisted of 301 man and 199 women joined the study which was made for researching the socio-economic factors in generalizing the sport. The questionnaire was applied to the joiners to determine socio-economic stuation and degree of interest to the sport. From the result of questionnaire sport interest points were determined. Age, gender, marrial situation, education level, profession qroups, economic level and level of interest on sport were compared and evaluated. Gained data was analysed on SSPS 10.00for Windows proğramme. Differences between the groups were researched by One-Way Anova to determine from which group the difference results, Post hoc multi-comparision tests were used. The relationship between the variable factors was searched with pearson carrelation technique as a result the reasons directing people to sports are follows to be healty,recrcation,effects of frends. Economical factors have no effects on interest on sports. There is a qreat number of students who are keen on sports. It ıs determined that the more money the joiners have the more they will be intrested in water sports. ıt is also determined that young people responds more interested to sport.The higher the education level is the more interest people respont on the other hand it is determined result that contrary to men woman respond less interest to sport. The major reasons hinderinf doing sports in Niğde are as follows: lack of foundatricns, insufficiency of foundations. Physical insufficiency of foundations. Lack of appropriate instrumenty and tools for generaeizing the sport, that increasing the number of foundations is essential. Sportmen shold be supported by scholar ship a systems and grantors. Educational institutions, municipality, private and governal societies shoud be in cooperation.