İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin Beden Eğitimi Dersi ile ilgii bilgi tutum ve uygulamaları (Konya örneği)
The knowledge attitude and practices of the class teachers who work in the primary schools about the physical education lessons
- Tez No: 209403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Arastırmanın amacı ilkögretim okullarında görev yapan sınıfögretmenlerinin beden egitimi dersine karsı tutumları ve uygulamalarınıincelemektir. Konya il merkezinde bulunan ilkögretim okullarında görev yapantoplam 506 sınıf ögretmenine ulasılmıs ve çalısma yapılmıstır. Arastırmadabelirtilen amaçlara ulasabilmek için elde edilen bilgiler ısıgında ve arastırmanınamacına uygun olarak iki bölümde ve toplam 39 sorudur.Arastırma 2005-2006 ögretim yılında Konya il merkezinde bulunanilkögretim okullarında görev yapan sınıf ögretmenlerinden elde edilen verilerlegerçeklestirilmistir.Bu çalısmada veri toplama aracı olarak, Barnes (2002) tarafındanhazırlanan ve uzman görüsü alınarak uyarlanmıs güvenlik katsayısı a=0,86 olananket kullanılmıstır. Anketten elde edilen veriler toplam sayı ve yüzdelerleaçıklanmıs, karsılastırmalarda oneway anova testi uygulanmıstır.Arastırmanın sonucunda sınıf ögretmenlerinin beden egitimi için yetersizoldukları, ögretmenlerin hizmet içi egitim uygulamalarına katılmaları veilkögretim okullarında beden egitimi dersleri mutlaka brans ögretmenleritarafından verilmesi gerektigi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the practice and behaviours ofprimary school teachers towards physical training course. In Konya city centre506 primary school teachers, in total, have been reunited and the study has beenmade. In the lights of available knowledge to bi able reach the targets expressed inthe study, a pool from consisting of 39 questions has been improved in twocapters accordingly the aim of the research.The research has been applied to the teachers working at primary schoolin 2005-2006 academic years in Konya city centre.In this research, as data collector, the pool made by Barnes (2002) andadapted by taking the expert opinion security number a=0,86 has been used. Thedata were explained by giving them astotals and percentages and statisticallyevaluated by usin oneway anova test.In conclusion, the teachers working at the primary schools were found tobe insufficient in giving physical training to the students and therefore, teacherswho are specialised in physical training are needed.