Niğde ili'nin coğrafi görünümünde ot toplayıcılığının yeri
The place of herb collection in the geographical appearance of town Niğde.
  1. Tez No: 209401
  2. Yazar: NAZMİ GEZGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ KAYACILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Niğde Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İlköğretim Anabilim Dalı, Sosyal Bilgiler Öğretimi Anabilim Dalı'nda ?Niğde İli'nin Coğrafi Görünümünde Ot Toplayıcılığının Yeri ? adıyla Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Araştırma konusu itibariyle sahadaki ilk çalışmayı oluşturmakta olup, coğrafya bilimi içerisinde ot toplayıcılığı faaliyeti konusuna metodolojik bir yaklaşım da ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışma, Niğde İli ile ilgili literatüre zenginlik katacaktır. Araştırma, esas olarak daha sonraki çalışmalara rehberlik etmesiyle esas amacına ulaşmış olacaktır. Tez çalışmam sırasında danışmanım olarak benden her türlü desteğinin esirgemeyen, bilimsel tecrübe ve kişiliğinden büyük yarar sağladığım Yrd. Doç. Dr. Cengiz KAYACILAR'a, Niğde Üniversitesi Coğrafya Eğitimi Bölümü'ndeki eğitimim esnasında kendisinden çok şey öğrendiğim ve şahsıma büyük emeği geçen Yrd. Doç. Dr. B. Necati ALTIN'a, bitkilerin teşhisinde benden hiçbir desteğini esirgemeyen Doç. Dr. Ahmet SAVRAN'a, tezimi hazırlarken yol göstericiliğinden büyük yarar sağladığım Dr. Emin TOROĞLU'na teşekkürlerimi bir borç bilirim. Ayrıca çalışmamın hazırlık aşamasında saha ile ilgili verilerin toplanması sırasında yardımlarını esirgemeyen Niğde İli'ndeki kurum ve kuruluş çalışanlarına ve arazi çalışmalarım esnasında bilgilerini benden esirgemeyen Niğde İli halkına teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
In the study named?The place of herb collection in the geographical appearance of town Niğde ?,interaction between naturel vegetation and human being was examined ,this subject also and drawn attention as a kind of economical activity.This study is bringing up a type of approach by completing methodological and institutioral deficiency in geography researches about herb collection. After preperation,field work and evaluations stages,the research was completed by presenting results.In each stage of research among geography?s basic principles interaction ,range,causality and comparasion principles were considered. In research field first,naturel atmosphere conditions were examined in order to evaluate the conditionswhich reveal herb collection .The herb collection activity doesn?t happen independently of humane and economic conditions.For this reason researching humane and economical features of field became absolutely necessary.After this stage with the evaluation of prepared polls and field research,the herb collection activity in field and present results were revealed. In town Niğde 107 kinds of herb,most of them are used with the aim of medical and food usage collected.Also in the field 10 kinds of herbs were collected for commercial aims.Big part of the herbs are collected in summer and spiring seasons and this seasons are also vegetation time.The ones, doing herb collectin activity in Niğde generally lived as a half migrant in the past or took part in mountain postures in big percents.this is also drawing attention.