Ulukışla ilçesi (Niğde) doğal kültürel coğrafya araştırmaları ve ekoturizm potansiyeli
Ecotourism potential and natural and cultural geography searches of Ulukişla (Niğde) district
- Tez No: 209408
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. TÜRKAN ALTIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Niğde Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ulukısla, dogal güzellikleri ve tarihi ile önemli turizm potansiyeline sahip bir yerlesimdir. lçe Orta Toroslar üzerindeki Bolkar Dagları'nın kuzeyinde yer almaktadır. yi bir ulasım potansiyeline sahip ilçenin tarihi dokusu, cografi yapısı, dogal kaynakları ve güzellikleri bakımından ekoturizm için önemli bir bölge oldugu görülmektedir. Bu çalısma ilçenin dogal ve kültürel yönden arastırılmasını ve ekoturizm potansiyelinin belirlenmesini hedeflemistir. Bu amaç dogrultusunda yapılan çalısmalar bölgenin ekoturizm alanı olarak degerlendirilmesine ve tanıtımına etkili olacagı düsünülmüstür. Ulukısla'nın dogal çevre sartları içerisindeki genel özelliklerinden jeomorfolojik, jeolojik, hidrolojik, bitki örtüsü, iklim, toprak özellikleri, arazi kullanımı gibi farklılıkları incelenmistir. Beseri görüntü içinde ise ulasım, saglık, egitim, arazi kullanımı, imar ve yapılasma, nüfus ve yerlesme özelikleri anlatılmıstır. Yerlesme içerisinde köy tipleri, mesken çesitleri ve mesken yapımında kullanılan malzemelerin özellikleri açıklanmıstır. Nüfusun yıllara göre gelisimi ve degisimi gösterilmis, kırsal nüfus özellikleri üzerinde durulmustur. Dogal ve beseri faktörlerin ilçede ne kadar gelistigi üzerinde durulmustur. Bu özelliklerin gelistirildigi takdirde ilçede olabilecek degisikler anlatılmıstır. Kültürel cografya arastırmaları içinde ise ilçede yer alan yerlesik kültür, Kazak ve göçmen kültürü degerleri anlatılmıstır. Bu kültürlere ait farklı unsurlar tek tek ele alınarak açıklanmıstır. Ekoturizm yönü ile önemli potansiyele sahip ilçedeki dogal güzellikler ve tarihi degerler üzerinde durulmustur. lçede yapılabilecek ekoturizm faaliyetleri anlatılmıstır. Bolkar Dagları'ndaki kıs ve dag turizm faaliyetleri, yaban hayatı, endemik bir tür olan Rana holtzi kurbagası gibi degerler anlatılmıstır. Sonunda yapılan degerlendirme kısmında ise arastırmanın ortaya koydukları öneri halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
With its natural beauties and ancient history, Ulukısla is a town which has great tourism potential. The district is located in the north of the Bolkar Mountains in the Central Toros. It seems that in terms of its historical and geographical feautures and its natural resources and beauties, the district, which has great potential transportation, is of significant area for ecotourism. The study has aimed at surveying the town in terms of its natural and cultural feautures and indicating its ecotourism potential.It is thought that the researches undertaken with this respect will significantly contribute to the introduction of the region and its being boosted as an ecotourism area. The differences of Ulukısla?s such general feautures in natural environmental conditions as geomorphologic, geologic, hydrologic, vegetation, climate, territorial features, and agriculture have been investigated. In its population aspect, such feautures as transportation, health, education, agriculture, development and infrastruction, population and settlement have been mentioned. Types of villages and dewelling houses in the town and feautures of materials used for building construction have been explained. The yearly increase and changing of population have been shown and features of rural population have been mentioned. Provided that the features mentioned above have been boosted, potential changes to take place in the town have been told. With respect to cultural geographical studies, the values of established cultures, Kazakh and Immigrant cultures taking place in the district have been told. Various factors belong to these cultures have been explained in detail. Natural beauties and historical values in the town which has great potential in terms of ecotourism have been mentioned. The activities of ecotourism to be taken place in the district have been explained. Such values as winter and mountain tourism activities, wild life and Rana holtzi frog -an endemic species- in the Bolkar Mountains have been told. In the evaluation part, the findings of the study have been presented as suggestions.