Yüksek irtifanın dağcılarda bazı fizyolojik parametrelere ve bağışıklık sistemine akut etkisi
The accute effect of high altitude to some physiological parameters and immune system on climbers
- Tez No: 209407
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Hematoloji, Spor, Physiology, Hematology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüksek irtifanın dağcılarda bazı fizyolojik parametrelere ve bağısıklık sistemine akut etkisinin arastırıldığı çalısmaya, yas ortalamaları 28 + 7,50 yıl olan 14 erkek dağcı sporcu denek olarak katılmıstır. Deneklerin ilk ölçümleri ortalama yüksekliği 1200 m olan Niğde'de, ikinci ölçümleri ortalama yüksekliği 2800 m'de 6 gün Niğde Demirkazık Dağı'nda kalan dağcılardan alınmıstır. Çalısmaya katılan deneklerin yüksek irtifadan önce ve yüksek irtifada ağırlık (kg), istirahat kalp atım sayıları (?KAS), istirahat sistol kan basınçları (?SKB), istirahat diastol kan basınçları (?DKB), anaerobik güçleri ve hematolojik değerleri alınmıstır.
Özet (Çeviri)
To the search, in which it is searched that the acute effect of high altitude that caused some physiological parameters and immune system on climbers, 14 climbers joined as subject whose averape ape are 28 + 7,50 years subjects? first measurements were taken from the climbers who stay in Niğde which has 1200 m height and second measurements were taken from the climbers who stay 6 days in Niğde Demirkazık Mountain which has 2800 m height. The subjects who joined to the searching before high altitude and at the high altitude weight (kg), resting pulsation number, resting systole blood pressure, resting dyastole blood pressure, anaerobic power and hematologic values were taken.