İlköğretim 5. sınıf türkçe ders kitaplarındaki metin altı soruları üzerine bir inceleme
A research on text-questions in the 5th grade turkish course-books
  1. Tez No: 209417
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TALİP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, eğitim-öğretim faaliyetleri doğrultusunda problem durumları saptanmış bu problem durumuna ilişkin geliştirilen yöntemlerle metin altı soruları Türkçe ders kitaplarına hangi oranda yansıtıldığı belirlenmiştir.. Çalışmada, ana dili öğretiminde kullanılan Türkçe ders kitaplarının öğrencinin dili kullanmadaki yeterliliğin göstergesi olan yüzeysel ve derin yapılı düşünme becerilerinin bilişsel alan basamaklarına göre dağılımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, toplanan veriler yapılacak çalışmalara ışık gösterecek durumdadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde tezin kavramsal çerçevesi belirlenerek ikinci bölüme geçilmiştir. İkinci bölümde ana dilin bireyin yaşantısındaki yeri ve Türkçe öğretimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın kuramsal alt yapısı olan bilişsel alan ve Türkçe ders kitapları dile getirilmiştir. Dördüncü bölümde metin altı soruları bilişsel alan basamaklarına göre tespit edilmiştir. Beşinci bölümde ise ortaya çıkan sonuca göre öneriler dile getirilmiştir. Çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 2005-2006 eğitim-öğretim yılında İlköğretim 5. Sınıflarda okutulmak üzere olan 2572 sayılı Tebliğler Dergisi ile önerilen Türkçe ders kitapları çalışma evreni olarak belirlenmiştir. Bu evrenden rastlantısal örneklem yoluyla iki kitap seçilmiş ve seçilen kitaplardaki metinlerin, metin altı soruları bilişsel alan basamaklarına göre sınıflandırılmıştır. Çalışmada, bilişsel alan basamaklarına göre dağılım yüzeysellik taşıyan bilgi ve kavrama basamaklarında yoğunlaşmıştır. Her iki kitaba ait soruların tamamı bilişsel alan bilgi ve kavrama basamağına göre sınıflandırıldığında; bilgi basamağı %65.2, kavrama basamağının ise %49 oranında olduğu tespit edilmiştir. Bu durum sınıflamaya tabi tutulan toplam soru sayısının yarıdan fazlasının bilgi basamağı yarıya yakının ise kavrama basamağına ait soruların olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, towards to the educational studies researches, problem situations has been determined and then the innovations created by the problem situations had been developed and we tried to evaulate the extend of how these findings are used in Turkish course-books in the example of text questions. In the study, the classification of the deep and surface thinking skills that are the indicators of the satisfactoriness of the Turkish course-books using on the education of mother tongue was tried to determine. For this purpose, the gathered datas are ready for the other researches. The study consists of six chapters. In first chapter, the notional framework of the thesis is determined. In second chapter the place of the notions of ?mother tonque and primitive language? in the social life of human was determined. In third chapter, the Turkish education is explained and then passing to the theoritical chapter of the study. In fourth chapter we gave informations about the terms of ?cognitive? and ?course-books.? In fifth chapter, findings were represented and then we passed to the sixth chapter that the suggestions and proposes were given. In the study, the Turkish course-books that were used in the 5 th grade during 2005- 2006 education year and recommended by the Ministry of Education with its own jornals named ?Tebliğler Dergisi? numbered 2572 is chosen as universe. From this universe, two course-books were chosen randomly, the texts and the questions belongs to these texts chosen from these two course-books were classified on the cognitive levels. In the study, dispersions on the cognitive levels were condensed on the level ?information? and ?understandings? that were surface level. Whole questions were classified on the level ?information? and ?understandings? in the cognitive; %65.2 of the questions are on the ?information? level and %49 of them are on the understanding level is seen. This situation shows that the half of the questions are in the level of ?information? and approximately the half of them are in the level of ?understanding?.