'türk polisinin tükenmişliğine neden olabilecek iç ve dış denetim odaklarını anlamaya yönelik bir çalışma'
'a study on understanding internal and external audit points that could cause Turkish police's exhaustion
  1. Tez No: 209428
  2. Yazar: AYHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma polislerin tükenmişliğine neden olabilecek iç ve dış denetimodaklarını anlamak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün rasgele seçilmişdaire başkanlıklarında ve Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü (Polisevi )'nde görevli ve diğer illerden değişik amaçlarla Polisevi'ne gelenpolisler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Betimsel yöntemle yapılan bu araştırmadapolislerin tükenmişlik düzeyleri ile iç-dış kontrol odakları arasındaki ilişki çeşitlideğişkenlere göre araştırılmış ve tükenmişlik sürecinde iç-dış kontrol odaklarınınpolisler üzerindeki etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır.Değişik birimlerde çalışan polisler üzerinde yapılmış bu çalışmadan eldeedilecek bulguların rehberlik ve danışma bürolarında ya da okul rehberlik vepsikolojik danışma servislerinde görevli personellere ve bizzat personelesağlayabileceği katkılar düşünüldüğü için yapılan bu araştırmada; betimselyöntemle Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün rastgele seçilmiş dairebaşkanlıklarında ve Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü(Polisevi)'nde görevli ve diğer illerden değişik amaçlarla Polisevi'ne gelenpolislerin popülâsyonunda tükenmişliğin görülme oranını ve bu tükenmişliğin içdışdenetim odakları ile ilişkisi cinsiyet, medeni durum ve rütbe değişkenlerinegöre incelenmiştir.vBaşlangıçta veri toplama araçları toplam 200 polise uygulanmakla birlikte,eksik bilgiler içermesi nedeniyle araştırma grubunu 107 polis oluşturmuştur.Araştırmaya katılan polislerin Maslach Tükenmişlik Envanterini ve RİDKOölçeği uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; Polislerin duygusal tükenmişlikleri, duyarsızlaşmadurumu ve kişisel başarısızlık durumları yüksek derecede ortaya çıkmıştır.Polislerin Tükenmişlik durumlarında üç alt boyut çoktan aza doğru kendi arasındaDuyarsızlaşma-Kişisel Başarısızlık-Duygusal Tükenmişlik şeklindesıralanmaktadır. Örneklemi temsil eden polisler ağırlıklı olarak ortalama düzeydedenetim odağına sahip olmakla birlikte iç denetime eğilimli kişiler %27 düzeyindeve dış denetime eğilimli kişiler ise %4,7 seviyesinde görüldüğünden polislerde içdenetim odağı daha ağır basmaktadır. Polislerin duygusal tükenmişlik durumu iledenetim odakları arasında az da olsa doğru orantılı ve anlamlı bir ilişki ortayaçıkmıştır. Polislerin duyarsızlaşma boyutu ile denetim odakları arasında tersorantılı (negatif yönde) anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Polislerin kişisel başarıdurumu ile denetim odakları arasında ters orantılı (negatif yönde) anlamlı bir ilişkiortaya çıkmıştır. Polislerin denetim odaklarının derecesi duygusaltükenmişliklerinde, duyarsızlaşmalarında ve kişisel başarılarında, cinsiyet,medeni durum ve rütbe değişkenleri arasında bir ilişki bulgulanmamıştır.Anahtar Kelimeler : Polis, Tükenmişlik, İç-Dış Kontrol Odağı
Özet (Çeviri)
This study is carried out on the policemen who work in randomly selecteddepartments of Turkish National Police Headquaters and coming to Police GuestHouse of Ankara (Polisevi) from various provinces in order to understand theinternal and external inspection focus points. The study is carried out bydescriptive method, and the relation between the level of exhaustion and internalexternalinspection focus points is examined and then the effects of internalexternalinspection focus points on the police is researched in the exhaustionprocess.The findings that could be obtained from this study, which is carried outon policemen working in various departments may also contribute to counsellorsand advisers. In the study, the rate of exhaustion in the population of thepolicemen, who work in randomly selected departments of Turkish NationalPolice Headquaters in Ankara and coming to Police Guest House of Ankara(Polisevi) from various provinces, and the relation of this exhaustion with internaland external inspection focus points is examined according to the variants ofgender, marital status and rank.The data collection means are applied to a total of 200 policemen in thebeginning, but because it lacks in information, the research group consists of 107viipolicemen. Maslach Exhaustion Inventory and RIDKO scale is applied to thepolicemen participating in the research.In the conclusion part of the research, the emotinal exhaustion,unfeelingness and personal failure of the policemen comes out strongly. Threesub-dimensions of the situation for exhaustion of the policemen are listed, fromhigh to low, as becomin unfeeling, personal failure, emotional exhaustionrespectively. Since the policemen who represent the sample group have a normallevel inspection focus points, and the rate of those who have internal audit pointsis 27% and the rate of those who have external audit points is % 4,7 the internalaudit points predominates in policemen. There is a meaningful and directlyproportional relation, though very little, between the emotional exhaustion of thepolicemen and internal-external audit points There is an inversely proportionalrelation (negative direction) between the level of becoming unfeeling andinternal-external audit points There is also an inversely proportional relation(negative direction) between the personal failure situation and internal-externalaudit points There is no relation between the degree of the internal-external auditpoints and the emotional exhaustion of the policemen in terms of the variants ofgender, marital status and rank. There is no relation between the degree of theinternal-external audit points and the unfeelingness of the policemen in terms ofthe variants of gender, marital status and rank. There is no relation between thedegree of the internal-external audit points and the personal achievements of thepolicemen in terms of the variants of gender, marital status and rank.Key words : Police, Exhaustion, Internal-external audit points