Kuzeybatı anadolu'nun sosyo-ekonomik tarihi -XIII-XV. yüzyıllar-
The socioeconomic history of northwest anatolia -XIII-XV. centuries-
  1. Tez No: 209481
  2. Yazar: CEVDET YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 711
Özet
Anadolu, XI. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Selçuklular öncülüğünde yoğun bir Türk iskânına kapılarını açmıştır. XII. yüzyıl ve sonrasında, Anadolu toprakları üzerinde kurulan Türk devlet ve beyliklerinin büyük gayretleri neticesinde ?Türkiye? adı ile anılan yeni bir Türk vatanı ortaya çıkmış ve Türk kimliği buralarda baki kalarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu vatanın ayrılmaz parçaları olan Kastamonu, Sinop, Çankırı ve Bolu illerinin tarihî, sosyal, kültürel ve ekonomik temelleri gerçek manada, Türklerin bölgede iskân olunmalarıyla birlikte atılmıştır. Öyle ki, Türkler gelmeden önce kaleler çevresinde küçük birer garnizon şeklinde kurulmuş ve zamanla nüfus yoğunluğunu kaybetmiş yerleşim yerleri, Selçuklular ve halefi olan Beylikler devrinde ya yeniden tesis edilmiş ya da mevcut yapısı üzerinde gözle görülür değişiklikler yapılmak sûretiyle gerçek birer şehir kimliğine kavuşturulmuşlardır. XIII-XV. yüzyıllar arasında, Kuzeybatı Anadolu'nun şehir, kasaba ve köylerinde yoğun bir Türk nüfusu görülmekte, dolayısıyla Türk kültür ürünlerinin sayısındaki artış dikkati çekmektedir. Bu dönemde konar-göçer veya yerleşik Türkler eliyle kurulan ve sayıları binleri bulan iskân birimlerine, bunların çevresindeki dağ, taş, akarsu, yayla ve ovalara, doğan çocuklara Türkçe isimler verilmiş; bilim adamları tarafından kaleme alınmış ilmî eserler Türk dili ile yazılmıştır. Yine bu dil ile anlatılan destan ve menkıbeler, bölgede o dönemki Türk iskânını gösteren belgeler halinde günümüze kadar gelmiştir. Türkler tarafından inşa edilmiş eğitim, sağlık, ulaşım, bayındırlık, tımar, vakıf, ahilik, imaret kurumları eski Türk teşkilat ve kültür yapısını geliştirerek devam ettirmiş; yaylak-kışlak hayatı merkezli hayvancılık ile tarım, ticaret ve sanayiye dayalı ekonomi sayesinde maddî kültürün seviyesi yükselmiş, her alanda sağlam ve kalıcı bir Türk kimliği oluşturulmuştur. Kuzeybatı Anadolu'nun gerçek kimliğini sosyal tarih açısından ele alan bu çalışma, bahsi geçen coğrafyanın üç asırlık zaman zarfında nasıl ebedî bir Türk yurdu haline getirildiğini belgelerle açıklayan kapsamlı bir araştırmanın mahsulüdür. Anahtar Sözcükler 1. Kastamonu 2. Çankırı 3. Bolu 4. Sinop 5. Türk İskânı
Özet (Çeviri)
Anatolia has opened its doors to the Turks in the leadership of Seljuks since the second half of the XI. century. In XII. century and after XII. centuries, as a result of the great struggles of Turkish states and beyliks which are founded on Anatolian soils, a new Turkish motherland which is called ?Türkiye? brang out and the Turkish identity in these places has reached until now. The historical, social, cultural and economical bases of Kastamonu, Sinop, Çankırı and Bolu cities which are inseperable parts of this motherland are mainly composed with the inhabitance of the Turks in these areas. Between XIII-XV. centuries, Dense Turkish population was seen in the city, country and villages of North-weat Anatolia, so the increase in Turkish culture products take attention. In that period, Turkish names were given to the inhabitance places which are founded by nomadic and settled Turks in that period and to the newborns, rivers, mountains, stones, platoes and plains nearby and the scientific and religious works were written in Turkish by scientifics. Also; the epics and stories which are told in Turkish have reached in documents showing Turkish inhabitance until now. The education, health, transportation and charitable foundations which are built by the Turks have continued the old Turk organization and culture structure by developing it and thanks to the agriculture, trade and industry besides animal groving in winters and summers, the economical level increased and in all fields, permanent and strong Turkish identity is established. This study which analyze the true identity of North-west Anatolia is the product of the research which explains how that mentioned area become on everlasting Turkish-motherland in the period of three centuries. Key Words 1. Kastamonu 2. Çankırı 3. Bolu 4. Sinop 5. Settlement of Turk