Cumhuriyet modernleşmesi projesinin bir aracı olarak ordu halkevi ve çalışmaları
Ordou public home and its works as an item in the project of modernization of republic
- Tez No: 209480
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalısmada Halkevlerinin kurulma süreci, amaçları, örgütsel yapısı, faaliyet alanları ve kapanmalarına yol açan etkenler arastırılmıstır. Modernlesmenin halka yaygınlastırılması hedefinin önemli bir aracı olan Halkevleri, Ordu Halkevi örneginden yola çıkılarak incelenmektedir. Ordu Halkevi incelenirken mparatorluktan Cumhuriyete geçis yapan yaklasık 10.000 nüfuslu bir kasaba görünümündeki Ordu'nun, Halkevi öncesi kültür teskilatları, bu teskilatlar ekseninde gençlik çalısmaları, kültürel , sosyal, siyasal ve ekonomik durumu ele alınmıstır.Ordu Halkevi kendisinden önceki sosyal , kültürel ve sportif kurumların mirası üzerinden yola çıkmıs ve Cumhuriyet devrimleriyle olusan yeni döneme uygun bir ideolojik yapılanma ile etkinligini sürdürmüstür. Bu çalısmada Ordu Halkevi subeleri faaliyetleri aracılıgıyla, Cumhuriyet modernlesmesinin Ordu kentindeki insanların yasama biçimi, düsünce yapıları üzerinde yaptıgı etkiler incelenmis, Ordu Halkevi'nin Ordu insanının gündelik yasamında tutugu yer, onların sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki ihtiyaçlarına bulmaya çalıstıgı çözümler arastırılmaya çalısılmıstır. Ordu Halkevi 1932-1951 yılları arasında önemli bir sosyal ve kültürel bir merkez olarak islevde bulunmus, bu alanda bir tekel olusturarak Ordu Halkevi aracılıgıyla,Cumhuriyet Halk Partisi yönetimince Ordu kentinde yasayan insanlar üzerinde bir Kemalist egitim verilmeye çalısılmıstır. 9 bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde Ordu ilinde Halkevi kurulmadan önceki kültürel, sosyal ve sportif kurumlar incelenmistir. kinci bölümde Ordu Halkevi'nin kurulusu ve bu baglamda Türkiye'de Halkevi düsüncesinin belirmesi, dünyada Halkevi benzeri kuruluslar, Türk Ocagı, Halkevlerinin amaçları, teskilat yapısı gibi konular incelenmistir. Üçüncü bölüm, Ordu Halkevi subelerinin çalısmalarını kapsamaktadır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de Parti-devlet bütünlesmesinin yasandıgı ve ideolojik çalısmalara hız verildigi 1930 sonrasında Ordu valiligine atanan Bekir Baran ve onun döneminde yogunlasan Halkevi çalısmaları incelenmistir. Besinci bölüm 1940 yılından sonra açılmaya baslayan Halkodaları ile rejimin köye bakısını, istedigi köy tipini bulmaya çalısmaktadır. Altıncı bölümde ise Ordu ilinde kurulan diger halkevleri olan Mesudiye, Persembe, Ünye ve Fatsa Halkevlerinin çalısmalarını kapsamaktadır. Yedinci bölümde Ordu Halkevi'nin 1951 yılında kapanmasına yol açan uluslararası siyasi yapı ve bunun ülkedeki yansımaları degerlendirilmektedir. Son bölüm olan sonuç kısmında ise konu toparlanmıs, Halkevinin kısa ömrü kısa bir halde gözden geçirilmistir. Çalısmanın ekler bölümünde Ordu Halkevi ile ilgili istatistikler ve fotograflar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the foundation process of Community Homes, it?s organizational construction, activity ports and the factors that causes them to be closed are searched. The Community Home; an important mean of the spreading of modernization to public, is examined by the way of Ordu Community Home. The cultural organizations before Community Home, youth activities around these organization, cultural, social, political and economical position in Ordu which seems as a town with 10.000 population, are examined while examining the Ordu Community Home. In this thesis, the effects of Republic Modernization an life-style and thought style of people living in Ordu, are examined by the way of Ordu Community Home departments activities. The position of Ordu Community Home in people?s daily life and it?s role on the solutions for their social, cultural and economic needs are searched. Ordu Community Home process as an important social and cultural centre between 1932 and 1951. then forming a monopoly, Cumhuriyet Halk Partisi tries to give a Kemalist education to people living in this city by the means of Ordu Community Home. In the firs chapter of thesis consisting nine chapters, the cultural, social and sportive institutions before the foundation of Ordu Community Home are examined. In the second chapter, the subjects as the foundation of Ordu Community Homes and the appearing of a thought for Community Home in Turkey in that concept similar, institutions in the world, Türk Ocagı (Turkish Organizations), the aims of Community Homes, their organizational construction are examined. The third chapter consists of the activities of Ordu Community Home departments. In the fourth chapter, the activities of Community Home during the period of Bekir Baran who is appointed to governor position of Ordu after 1930 during that, there is a party-state cooperation and an increasing in ideological activities. The fifth chapter tries to find, Community Rooms that are opened after 1940, and the point-views of the regime on the villages and what kind of village it wants. The sixth chapter consist of the activities of other Community Homes founded in Mesudiye, Persembe, Ünye, Fatsa. In the seventh chapter, the international political construction that causes Ordu Community Home to be closed in 1951 and it?s reflections in Turkey are evaluated. In the conclusion port, the subject is summarized and the short-life of Community Home is briefly evaluated. In the supplementary port, there are the photographs and the statistics about the Ordu Community Home.