1923-1945 yıllari arası Suriye ve Beyrut civarında Türkiye Cumhuriyetine karşı ermeni örgütlenmesi
Armenian activities in the Syria and Beirut region in between 1923-1945 against Turkish Repuclic
  1. Tez No: 209489
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ermeni meselesi, 19. yüzyılın ortalarından sonra milliyetçi akımların etkisiyle ortaya çıkan ve dıs güçlerin destegiyle büyüyen sonuçta büyük acıların yasanmasına neden olan bir süreçtir. Bu süreç Türk Kurtulus Savası sırasında Ermenistan ve SSCB ile yapılan anlasmalar ve Lozan Barıs konferansı sırasında yapılan görüsmelerle neticelendirilmistir. Lozan'dan sonra büyük bir hayal kırıklıgı yasayan Ermeniler, bu hayal kırıklıgının faturasını Türklere kesmeye karar vermislerdir. Öyle ki Türk düsmanlıgı Ermeni kimligini ayakta tutacak temel kavram haline gelmistir. Çünkü dünyanın dört bir yanına dagılan Ermeniler yasadıkları toplumda asimile olmamak için psikolojik bir dinamige ihtiyaç duymaktadırlar. Bu psikolojik etmen ise sözde soykırım yalanı ve bitmek bilmeyen Türk düsmanlıgı olmustur. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin karsı karsıya bulundugu Ermeni meselesi bu düsmanlık fikrinden kaynaklanmıs olup temelleri 1923?1945 yılları arasında atılmıstır. Ermeni meselesiyle ilgili yapılan arastırmalarda üzerinde fazla durulmayan bu dönem, bugünkü Ermeni meselesinin fikri temellerinin atıldıgı ve altyapısının olusturuldugu bir dönemdir. Bu dönemde Ermenilerin en fazla yogunlukta bulundugu bölgelerin basında Suriye ve Beyrut gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti aleyhine yürütülen faaliyetlerin çogunlugu bu bölgede yerlesik Ermeni örgütleri tarafından organize edilmistir. Bölge, fiziki yakınlıgı nedeniyle Türkiye Cumhuriyetine karsı tasarlanan terörist eylemler açısından büyük kolaylık saglamaktadır. Özellikle bu dönemde ve bu bölgede çok etkili olan Türk istihbaratı, Ermenilerin planladıkları terörist eylemlerin hayata geçirilmesini engellemistir. Bu nedenle Ermeni faaliyetleri bu yıllarda nispeten durgun gözükmüstür. Ancak bu durgunluk ve çaresizlik beraberinde amansız bir Türk düsmanlıgı fikrini getirmistir. 1923?1945 yılları arası Suriye ve Beyrut bölgesindeki Ermeni faaliyetlerinin incelenmesi sorunun bugüne nasıl tasındıgı ve mahiyetinin daha iyi anlasılması açısından önemlidir. Anahtar Sözcükler 1- Ermeni 2- Terör 3- Suriye 4- Beyrut 5- Düsmanlık
Özet (Çeviri)
The progression of The Armenian claim that was initiated by nationalist movements after the mid-19. Century, developed by external powers support, caused many great sorrows. This progression was ended by the treaties with Armenia and the USSR and by the negotiations during The Lausanne Conference. Armenians who had great disappointment in Lausanne decided to take their revenge on Turks. This notion became a fundamental concept of Armenian Identity. They need a psychological dynamic to prevent Armenians who are scattered all over the world from assimilation in other nations. This psychological factor was found in a tale of genocide that involved the Turks. The Armenian claim that the Turkish Republic faces today stems from the antagonism between 1923 and 1945. This 18-year-period that has not been studied carefully in the research was the era of the foundation of the Armenian ideas. In that period, Syria and Beirut were the regions where Armenians mostly populated. Most activities against the Turkish Republic had been organized by the Armenians who settled in those regions. The region facilitates terrorist attacks due to physical closeness. The Turkish Intelligence that has been very effective in that region thwarted many terrorist attacks planned by Armenians in that period. Therefore Armenian activities seemed stagnant in those years. Yet, this stagnation and desperation brought in a ruthless Turk antagonism. The study on Armenian activities in The Syria and Beirut region in between 1923-1945 is therefore very crucial in order to see how this matter carries on to date and to better understand its nature. Key Words 1- Armenian 2- Terror 3- Syria 4- Beirut 5- Antagonism