Siyasi tarihimizde Avrupa imajı ve AB ilişkilieri üzerine etkisi
The European image in our political history and the influence to our Erupean Union relations
- Tez No: 209488
- Danışmanlar: PROF. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalısmada bazı yapısal araçlar marifeti ile Türk tarih yazını ve onun anlatısındaki iktidar unsurları ile onların münferit bilinçler tarafından asla yok edilemeyen ve bireyin küçük yastan rüsdünü elde edene kadar tabi oldugu endoktrine bilinçlenmenin yapı sökümü irdelenmeye çalısılmıstır. Çalısmamız açısından temel nokta, tarih ders kitapları ve modernlesme yazınında Avrupa imajının nasıl resmedildiginin vuzuha kavusturulması idi. Buna göre sözü edilen materyallerdeki anlatıların dili ve metnin niyeti bize Avrupa'nın her seye ragmen yegane tercih oldugunu ifade etmektedir. Aslında varlık, bizatihi kendi hakikatinin ötesinde zihinlerde farklı bir gerçekligi ifade kavusabilmektedir. Mesela harcı alem bir misal olarak sandalye, ona yan perspektiften bakanın belleginde tek ayagı görünmeyecegi için üç ayaklı olarak tasavvur edilir. Vakıa böylesi bir perspektif sandalyenin bizatihi kendi varlıgındaki dört ayagı gerçekte eksiltmez yalnızca baskasının tasavvurunda bu sekilde bir yansıma/yanılsama meydana getirir. Ancak elbette bahsi edilen farklılık resmi bir tarih kurulurken neredeyse yok olur ve verili ideolojik çerçeveye oturtulmaya çalısılır. sbu anlayıs nedeniyle de metnin kendisinden de ziyade arkasındaki niyet önem kazanır. Bu nedenle çalısmamızda dönemin belirleyici karakterinin ne oldugu da tespit edilmeye çalısmıstır. Çalısmanın devamında ise resmi tarih anlayısının kurucu felsefesi tarih ders kitapları temel alınarak incelenmeye çalısılmıstır. Bu minvalde kurucu iradenin resmi ideolojisini de temsil eden tarih ders kitaplarında Avrupa betimlemesi, hususiyetle ideal olanı temsil ederken,“öteki”sıfatına daha ziyade öncesi; yani Osmanlı yerlestirilmistir. Fakat metinlerin mihenk noktası dönemin ideolojik karakterinden hareketle Türkçüdür. Bu anlayıs çerçevesinde zaman zaman tarihin efsanelestirilmesinden de kaçınılmamıs ve hatta Avrupalıların dahi Türk oldukları iddia edilerekten aslında varolan muasır medeniyetin tesekkülündeki Türk payı da vurgulanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explicate Turkish History Writing and power elements in its telling whereby some structural resources. Hovewer, this study also aims explicate the de-structural process of doctrinal education, that was imposed to indivual as from early ages. Focus point of this study was revealing how ? Europe Image? was perceived and written in history course books. According to this, language of narrations and intend of text in mentioned materials tell us that ?despite everything, Europe is the unique option?. Actually, entity could have a different reality in mind beyond its own reality. For example, as a general case, a chair could be perceived with three legs as we can not see its one leg when we look from oppose angle. However, this state does not change reality of chair has four legs but creates a illusion . But, mentioned difference disappears while formal history is being formed and difference is shaped according to formal ideological frame. In thıs regard, intend, that in behind of text could be more important than text. On this account, we tried to determine what is the determining factor of the period. We also tried to research founding philosophy of formal history understanding whereby using history course books. In this context, Europe image in history course books, which also represents formal ideology of founding decree, embodies especially ?ideal?, while ? Ottoman? was put into ? Other?. But, focus point of the texts is Pan- Turkist. In this frame, history sometimes was mythed and argued that Europeans are also ethnically Turks.