Sosyal sigortalarda mevcut denetim sistemi, sorunları ve bu denetim mekanizmasının etkinleştirilmesine yönelik model önerisi (kurgulaması).
Existing audit system in social insurance authority, problems and proposal (speculation) of model for making this audit mechanism efficient.
  1. Tez No: 209491
  2. Yazar: ÖZLEM ZEYBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye' de sosyal sigortacılık tekniklerini uygulamak suretiyle çalısanların sosyal güvenligini saglamayı amaç edinen Sosyal Sigortalar Kurumunda dıs denetim Sigorta Müfettisleri, Yoklama memurları, Genel Bütçeye Dahil Daireler ve Katma Bütçeli darelerin denetim elemanları, Serbest Muhasebeci Mali Müsavir ve Yeminli Mali Müsavirler tarafından yerine getirilmekte, ayrıca Kurum islemleri yargı denetimine tabi bulunmaktadır. Kurum, isçi, isveren arasında kurulan sosyal sigorta iliskisinde Kurum, yasal mevzuat çerçevesinde katılımcıların sahip oldukları hak ve menfaatleri korumaya yönelik hizmet vermeyi taahhüt etmektedir. Diger taraflar ise yasaların kendilerine yükledigi sorumlulukları yerine getirmekte ve haklarını talep etmekte, dolayısı ile bu üçlü yapı arasındaki iliski denetim islevini gerekli kılmaktadır. Kurumdaki denetimin tarihi Kurumun tarihi ile es zamanlı olarak ilerlemistir. Sigorta Müfettisligi kadrosunun ardından yoklama memurlugu olusturulmus, buna ragmen istenilen düzeyde denetim saglanamaması nedeniyle diger denetim elemanlarından sosyal sigortalar mevzuatını ilgilendiren konularda katkı istenilmis, Serbest Muhasebeci Mali Müsavir ve Yeminli Mali Müsavirlere de belirli konularda denetim yetkisi verilmistir. Sadece sosyal sigortaların kendi iç yapısını degil, ülke ekonomisini ve çalısma hayatını da yakından ilgilendiren birçok sorunun çözümlenmesi denetim mekanizmasının etkin olmasına baglıdır. Bunu saglayabilmek için ise yasal düzenlemeler, aynı alanda çalısan farklı kurumlar arasında koordinasyon saglanması ve teknolojik altyapıların tamamlanması gibi birçok konunun yeniden ele alınarak degerlendirilmesi gerekmektedir. Anahtar Sözcükler 1.Sosyal 2.Sigorta 3.Denetim 4.Güvenlik 5.Etkinlik
Özet (Çeviri)
The external audit of the Social Insurance Authority that aims at ensuring social security of the employees by implementing the social security techniques in Turkey is performed by the Insurance Inspectors, the Inquiry Officers, the audit personnel of the Departments Included in General Budget and the Authorities with Combined Budgets, Independent Accountants & Financial Consultants and Sworn Financial Consultants, and also, the transactions of the Authority are subject to the inspection by the judiciary. The Authority undertakes to render services for protecting the rights and interests of the participants within the framework of the legislation in respect of the social security relationship established between the employee and the employer. And the other parties fulfill the responsibilities imposed to them by the laws, and claim their rights, hence, the relationship between this triple structure requires the audit function. The history of audit in the Authority has progressed simultaneously with the history of the Authority. Subsequent to the position as Insurance Inspector, the position for inquiry officer has been created, but despite it, the contribution of the other audit personnel has been requested for the subject matters related to the legislation of social security as the audit could not be performed at the desired level, and the Independent Accounts & Financial Consultants and Sworn Financial Consultants have been authorized to perform audits at specific subjects. Not only the internal structure of the social insurance authority, but also solution to many problems related to the country economy and business life is subject to the efficiency of the audit mechanism. For this purpose, many issues such as passing laws, and ensuring coordination among different authorities that work in the same field and completing the technological infrastructures have to be reconsidered and evaluated. Key Words 1.Social 2.Insurance 3.Audit 4.Security 5.Efficiency