Karayolu taşımacılığında iş ve sosyal güvenlik mevzuatı uygulamaları açısından karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 61273
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Transportation, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Karayolu taşımacılığı sistemini oluşturan öğeleri ve ilişkileri tanımak, karşılaştırma ve değerlendirme yapmak için ilk etapta Türkiye esas olmak üzere geniş bir perspektiften bakmak gereklidir. Ülkemizde karayolu taşımacılığı büyük bir yükü omuzlamaktadır. Diğer taşımacılık biçimlerine önem verilmemesi kapasite yönünden yetersiz kalan karayolu taşımacılığı sisteminin bozulmasına ve sorunların doğmasına neden olmuştur. Ancak, sistemin görünmemesine rağmen en büyük sorunu, karayolu taşımacılığının, çalışma mevzuatının uygulanmasını güçleştiren bir yapısının olmasıdır. Bu nedenle, mevzuat hükümleri gereği gibi uygulanamamakta, çalışma hayatı açısından sıkıntılar yaşanmaktadır. Tüm bu sorunların çözümü, özellikle işçi-işveren ilişkilerinin ideal işleyişine kavuşması için tedbirler alınmalıdır. Devlet politikaları yeniden gözden geçirilmeli, sistem altyapısı yeniden düzenlenmeli, taşımacılık şirketleri standart bir yapıya kavuşturulmalıdır. Kısacası sistem yeniden kurulmalıdır. Sözü edilen yeni sisteme ulaşmak için, eğitime özel önem verilmeli, mevcut yasalarda ufakçaplı değişikliklerle ilk aşama tamamlanmalı, nihai hedef, taşımacılık kanunu olmalıdır. Ayrıca sistemin kendini koruyabilmesi için etkin denetim, caydırıcı ceza mekanizması da mutlaka hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT it is necessary to look at a large perspective as a principle Turkey, at first, to examine and compare, to know the relations and the elements containing the system of the road transport business. Our country, the road transportation has a great burden. it caused to take out the problems and a being cancelled the system of the road transportation which was insufficient as capacity because of it wasn't attached importance to the other transportation types. However, the most important problem of the system, although it is not seen, has a structure became difficult being applied of the labour subjects norms for the road transportation. Therefore, the rules of subjects can not be applied and it is lived in the troubles from the point of wiev of the labour life. it must be taken measures to reach the ideal working the relations of the labourer-employer especially, for the settlement of ali of these problems. The politics of state must be examined, the substructum of system must be arranged again, and the managaments of the road transportation must be endowed a standard structure. in summary, the system must be established again. it must be attached importance privately to the education for the new system, the first stagemust be completed with the small changes in the present laws, and the aim must be the law of transportation. in addition, to above consideration, on effective control and the dissuasive punishment mechanism must also be applied absolutely for the system can protect itself.