Avrupa Birliği uyum sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisine etkileri
Effects of foreign investments to the Turkish economy, in the process of adaptation of European Union
- Tez No: 405631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımları globalleşme sürecinin vazgeçilmez bir öğesi olarak dünya ekonomisine yön veren unsurların başında gelmektedir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, uluslar arası şirketler tarafından yapılırlar. Günümüzde uluslar arası şirketlerin gelirleri bazı ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılasından daha büyüktür. Bu nedenle uluslar arası şirketler doğrudan yabancı sermaye yatırımı yapacakları ülkeyi tercih ederken, ilgili ülkenin yatırım ortamının özellikleri, ekonomik ve siyasi istikrar gibi durumları göz önüne alırlar. Ayrıca o ülkenin bazı üretim faktörlerinin ucuz olması, iki ülke arasındaki lojistik maliyetlerini en aza indirmek, hammaddeyi uygun fiyata temin etmek, teknoloji ve insan kaynaklarına erişmek, yeni pazarlara açılmak, o ülkede var olan ithalat tarife ve kotalarından kaçınmak gibi nedenlerle doğrudan yabancı sermaye yatırımı yaparlar. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde tasarruf açığının kapatılması ve sermaye açığının kapatılması hayati bir öneme sahiptir. Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ilgili mevzuat özellikle 1980'li yıllardan sonra liberalleşme doğrultusunda kolaylaştırılmıştır. Buna rağmen Türkiye'ye büyük miktarlarda doğrudan yabancı sermaye çekilememiştir. Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında ve Avrupa Birliği kaynaklı doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında önemli etkileri mevcuttur. Avrupa Birliği de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının en önemli ihracatçısı ve ithalatçısı konumundadır. Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği uyum sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisine olan etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment, as an indispensable element of globalization, is one of the leading factors steering the global economy. Foreign direct investment is made by international corporations. In today's world the income of some international corporations are even greater than the gross domestic product of some countries. When the international corporations choose the country for investment, they take the factors such as the characteristics of the investment structure of the country, economical and political stability into consideration. Besides they make foreign direct investment due to reasons such as the low cost of production factors such as labour, the reduced cost of logistics, the facility of obtaining raw materials cheaply or from their source, the access to technology and human resources, the access to new markets and the possibility to avoid import tariffs and quotas in that country. Foreign direct investment is perceived has a vital importance for overcoming the saving gap and investment gap by developing countries such as Turkey. In Turkey the legislation about foreign direct investment has been simplified in the framework of liberalization especially after the 1980's. However big amounts of foreign direct investment weren't effected to Turkey. Relationships between Turkey and the European Union and Turkey's accession period to the European Union have important impacts on the European Union originated foreign direct investment and foreign direct investment inflows in general. The purpose of this study is to analyze the effects of foreign direct investments tu Turkish economy in the accession period to the European Union.